Soylu hakkında suç duyurusu

Soylu hakkında suç duyurusu
Yayınlama: 25.06.2020

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, baro başkanları olarak Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmesi nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve alanda görevli kolluk görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, baro başkanlarının yürüyüşünün engellenmesi nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve alanda görevli kolluk görevlileri hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktıkları, işkence ve kötü muamelede bulundukları” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

AKP ve MHP’nin Avukatlık Kanunu’nda ve baroların yapısında değişiklik yapmak istemesi üzere 19 Haziran’da Ankara’ya “Savunma yürüyor” eylemi başlatan baro başkanları, 21 Haziran sabahı Ankara girişine 300 metre kala Eskişehir Yolu polis tarafından engellenmişti.

yürüyüş Ankara’ya 300 metre kala engellenen ve Eskişehir Yolu üzerindeki şantiyede polis barikatları arasında yaklaşık 26 saat bekletilen baro başkanlarının yaşadığı mağduriyetle ilgili Antalya Baro Başkanı Polat Balkan şikayetçi oldu. Yaklaşık 26 saat bekletilen baro başkanlarının kente girmelerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Türkiye Barolar Birliği eski Başkanı Önder Sav’ın görüşmesi sonrası izin verilmişti.

Yürütüşte yer alan isimlerden biri olan Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, maruz kaldıkları engelleme dolayısıyla İçişleri Bakanı Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve alanda görevli kolluk görevlileri halkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktıkları, işkence ve kötü muamelede bulundukları” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Antalya Baro Başkanı Balkan, sunduğu dilekçesinde baro başkanlarının etrafının polis ve bariyerle çevrili olduğu sırada yağmur yağmasına rağmen gelen yardımların engellendiğini ve tuvalete gitmeye dahi izin verilmediğini belirtti.

Balkan, baro başkanlarının etrafının çevrilmesiyle “hürriyetlerinin engellendiğini”, gelen yardımların ve ihtiyaçlarının giderilmesinin engellenmesiyle de “işkence ve kötü muamele” suçunun işlendiğini ifade etti.

Dilekçesinde baro başkanlarına yönelik muameleyi tüm Türkiye ve dünyanın gördüğünü vurgulayarak, suç duyurusunun işleme konulmasını isteyen Balkan, “Anayasa’ya aykırı emirleri verenler ve uygulayanlar cezalandırılmalıdır” dedi. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.