Taksim patlamasında gözaltına alınanların ifadeleri ortaya çıktı

Taksim patlamasında gözaltına alınanların ifadeleri ortaya çıktı
Yayınlama: 19.11.2022

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı düzenlemekle suçlanan Albashir’in bir süre evinde kaldığı Ahmad Haj Hasan ifadesinde, ağabeyinin Türkiye denetiminde bulunan ÖSO’nun içindeyken öldüğünü ve PKK’li olmadığını söyledi. 

İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili tutuklanan Ahmad Haj Hasan, Yasir Al Korali, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hüseyin Güneş, Rama Eltaha ve Ahmed Elşeybun’un ifadeleri ortaya çıktı. Sözcü gazetesinin haberine göre, bombalı paketi bırakmakla suçlanan Ahlam Albashir’in kısa süre evinde kaldığı Ahmad Haj Hasan’ın ifadesinde dikkat çeken bir detay bulunuyor.

KARDEŞİ ÖSO’DA ÖLMÜŞ

Hasan savunmasında ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) savaşırken öldüğünü özellikle belirtti ve “Ben asla PKK’yı tutmuyorum. Benim ağabeyim Suriye Özgür Ordusu’nda şehit edilmiştir. Benim bu olayla bir ilgim yoktur. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

7 YILDIR TÜRKİYE’DE

Albashir’i patlamanın gerçekleştiği gün de dahil olmak üzere üç kez Taksim’e götüren Yasir El Korali de ifadesinde “Türkiye’de 7 yıldır yaşamaktayım. Çocuklarım Türkiye’de doğdu. Eğer bilseydim bu kadın bunları yapacaktı, bu kadını arabama alıp onu götürmezdim” diye konuştu.