Tepki çeken video: Ahmet Şık ve TİP özür diledi

Tepki çeken video: Ahmet Şık ve TİP özür diledi
Yayınlama: 29.04.2023

TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın sosyal medyada yayılan HDP ve Kürtlere yönelik videosu tepki çekti. Şık, “Kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum” dedi. TİP de özür açıklaması yaptı.

14 Mayıs seçimleri öncesi Emek ve Özgürlük İttifakı’nda TİP ile yaşanan ‘ayrı liste’ tartışmasının yankıları sürerken, iktidar medyasından Ülke TV’de, TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın bir kişiyle sohbeti sırasında çekilen görüntüler yer aldı.

Sosyal medyada gündem olan videoda Şık, “O kadar sert ve sekter var ki HDP tabanında” diyen kişiye, “Hâlâ var. Bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” ifadeleriyle yanıt veriyor. Videoda Şık’ın “Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” dediği duyuluyor.

Yoğun tepkilerin ardından Ahmet Şık, twitter hesabından paylaştığı açıklamada şöyle dedi:

‘KASTIMI VE DUYGUMU YANSITMAYAN SÖZLER’

“Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.”

Daha sonra TİP’in sosyal medya hesabından da şu açıklama paylaşıldı:

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”