Timtik ve Ünsal’ın için Adalet Bakanlığıyla görüşme yapıldı

Timtik ve Ünsal’ın için Adalet Bakanlığıyla görüşme yapıldı
Yayınlama: 09.06.2020

Adil yargılanma talebiyle 5 Şubat’ta başladıkları açlık grevini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nda görüşme yapıldı.

Eski milletvekili, hukukçu-yazar Hüseyin Aygün, Ankara Barosu’ndan avukatlar Doğan Erkan ve Ertuğrul Cem Cihan ile beraber bugün ölüm orucundaki avukatların durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın bulunduğu ÇHD üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınıp tutuklanmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edilen avukatlar hakkında tahliye kararından 24 saat geçmeden tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmişti. Tahliye edilen 6 avukat serbest bırakılmalarından bir gün sonra yeniden tutuklandı. Kısa bir süre sonra ise tahliye kararı veren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Alpar, İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne, aynı mahkemenin üye hâkimi Serkan Baş ise İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sürgün edildi.

Yapılan yargılama sonucu mahkeme heyeti, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası verdi. Avukat Ebru Timtik “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Kaynak: Gazete Duvar

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.