Tiryaki: Kayyımlar binlerce kişiyi usulsüz bir şekilde işe almış

Tiryaki: Kayyımlar binlerce kişiyi usulsüz bir şekilde işe almış
Yayınlama: 10.05.2024

DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, “işçi kıyımı yapılıyor” iddialarına dair, “Kayyımlar hiçbirini ihtiyaç dahilinde işe almamış. Binlerce kişi usulsüz bir biçimde siyasal ilişkilere göre işe alınmış” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerinde kazandığı belediyelerde kayyımlar döneminde son aylarda usulsüz bir şekilde işe alınan kişilerden birçoğunun işine son verdi. DEM Partili yönetimler, işlerine son verdikleri kişilerin işe gelmeden maaş aldıklarını ve birçoğunun AKP-MHP’li yöneticilerden oluştuğunu tespit etti. Söz konusu durum sonrası iktidar yanlısı gruplar ile yandaş medya, “DEM Parti işçi kıyımı yapıyor” ve “Belediyeler teröristlerle dolduruluyor” başlıklı haberlerle belediyeleri hedef aldı. 

TİRYAKİ: HİÇBİRİ İHTİYAÇ DAHİLİNDE ALINMAMIŞ

DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, işten çıkarmalar ve buna dair tartışmalara dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. Kayyımlar tarafından işe alımların objektif kriterlere göre yapılmadığına dikkati çeken Tiryaki, “Çıkarılan işçiler arasında, ‘Biz oraya sınavla girdik, objektif değerlendirmelerle girdik’ diyebilecek tek bir kişi yok. Hiçbirisi ihtiyaç dahilinde işe alınmış değil, mülakat dahi yapılmadığını biliyorum. Bu yüzden bu talebin toplumsal bir meşruiyeti yok. Halkımız da bu durumun farkında” ifadelerini kullandı. 

‘NESNEL YÖNTEMLERLE PERSONEL İSTİHDAM EDERİZ’

Tiryaki, kayyımların seçimlere kısa bir süre kala usulsüzce işe aldıklarını işten çıkarmanın partiye bağlı yerel yönetimler biriminin kararı olduğunu aktardı. Partilerinin “işten çıkarma heveslisi bir gelenekten” gelmediğini söyleyen Tiryaki, işten çıkarılanların ihtiyaca göre değil, siyasal ilişkilere göre işe alındığını kaydetti. Tiryaki, partinin işçi alım politikalarına işaret ederek, “Biz işin gerekli koşullarını taşıyanların başvurularını alır, kura sistemiyle olabilecek en nesnel yöntemle personel istihdam ederiz. Geçmişten beri böyle olmuştur. Fakat AKP, belediyelerimizi gasp etmekle ve kayyım rejimiyle yönetmekle yetinmemiş, seçimi kaybedeceğinden emin olduğu yerlerde binlerce işçiyi usulsüz bir biçimde çevrelerindeki siyasal ilişkilere göre işe almıştır” diye konuştu. 

‘ALIMLAR SEÇİME KISA BİR SÜRE ÖNCE YAPILDI’

İşe alımların seçimden kısa bir süre önce yapıldığını hatırlatan Tiryaki, “Buna rağmen belediyelerin bu kişilerle devam etmesini istemek halka büyük bir haksızlık olur. Bu AKP ve kayyımlar tarafından halkımızla bizi karşı karşıya getirmek için geliştirilen planlı bir politikadır. Ancak ne Wan’da ne de başka bir yerde işinde gücünde olan, uzun süredir görevde olan kişilerin görevine son verilmemiş, sadece ihtiyaç olmadığı halde son birkaç içerisinde işe alınanlar hakkında belediyelerimiz böyle bir tasarrufta bulunmuştur. Kaldı ki belediyelerimiz işçi alımlarının gerekeceği dönemde bu kişilerin değerlendirileceğini kendilerine ve ailelerine ifade etmiştir” şeklinde konuştu. 

‘BELEDİYENİN ADRESİNİ BİLE BİLMİYORLAR’

Seçime kısa bir süre kala işe alınanların fiilen belediyede çalışmadığını belirten Tiryaki, bu kişilerden bazılarının belediyenin adresini dahi bilmediğini dile getirdi. Tiryaki, “Belki aralarında bu işe ihtiyacı olanlar da vardır. Ancak onlara bu haksızlığı, hukuksuzluğu yapan biz değiliz. AKP’nin görevlendirdiği ve halkın iradesini yok sayan kayyımlardır. Tepki gösterilmesi gereken birisi varsa kayyımlardır” diye belirtti. 

KHK İLE İŞTEN ÇIKARILANLARI HATIRLATTI

AKP’nin seçimi kazanması durumunda da kayyımların işe aldıkları kişilerle yola devam etmeyeceğinin altını çizen Tiryaki, “Eğer AKP ve ona yakın medya, emekçilerin ekmeğiyle oynanmaması gerektiğini düşünüyorsa Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yüzbinlerce kişi kapının önüne koyduklarına, sorgusuz sualsiz işlerinden edilen akademisyenlerden tutun, hekimlere, öğretmenlere baksın. Evet, bu ülkede bir işçi düşmanı birileri var, o da siyasi iktidarın kendisidir. Asıl işçi, emekçi düşmanı onlar. İnsanları geleceksiz ve güvencesiz bırakanlar onlar” diye kaydetti.