Üç ilde maskesiz dolaşmak yasaklandı

Üç ilde maskesiz dolaşmak yasaklandı
Yayınlama: 14.05.2020

Uşak’ta yarından, Muğla’da da cuma gününden itibaren dışarıya maskesiz çıkmak yasaklandı. Kastamonu’da ise, halkın toplu halde bulunduğu yerlerde maske zorunluluğu getirildi.


Uşak’ta yarından itibaren sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Muğla’da ise cuma gününden itibaren sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Kastamonu’da da halkın toplu halde bulunduğu yerlerde maske takma zorunluluğu getirildi. 

Uşak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün Vali Funda Kocabıyık başkanlığında, olağanüstü toplandı. Toplantıda koronavirüs tedbirleri kapsamında, il genelinde maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz genelinde vatandaşlarımızın sokağa maskesiz çıkmaları yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın herhangi bir nedenle ikametlerinden çıktıkları andan ikametlerine dönünceye kadar maske takmaları ikinci bir düzenlemeye kadar zorunlu hale getirilmiştir. Karara uymayanlara gereğince idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

MUĞLA’DA MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMAK YASAKLANDI

Muğa’da da cuma gününden itibaren sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Muğla İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün Vali Esengül Civelek başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda kentte, 15 Mayıs Cuma gününden itibaren maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi kararı alındı.

Kararla ilgili valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Başta pazar yerleri, marketler, toplu olarak çalışılan iş yerleri, toplu taşıma araçlarında (satıcı, müşteri, çalışan herkes) maske kullanımının zorunlu olmasının yanında, vatandaşlarımızın her türlü alanlarda (cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi vb. açık ve kapalı tüm alanlar) ve araçlarında, konutlarından çıktıkları andan itibaren maske kullanımının 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren zorunlu olmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

KASTAMONU’DA MASKE ZORUNLULUĞU

Kastamonu’da ise halkın toplu halde bulunduğu yerlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Buna göre; Ramazan Bayramı da dahil olmak üzere, yurttaşların aile ziyaretlerinden ve il dışından gelenlerle temastan kaçınmaları; bayramlaşmanın telefon ve diğer iletişim araçlarıyla yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

İl dışından gelenlerin boş evlerde ya da ücreti kendileri tarafından ödenmesi kaydıyla konaklama tesislerinde 14 gün boyunca kendilerini karantinaya alma uygulamasının devamına; karantina süresince bu kişilerle temasta bulunulmamasına; karantinadaki kişilerin bu kurala uymaları hususunun İl Sağlık Müdürlüğü ve kolluk kuvvetlerince; ayrıca köylerde bu kurumların yanı sıra köy muhtarlarınca takibine karar verildi.

BAYRAMDA DA SEYAHAT KISITLAMASI GETİRİLDİ

Ramazan Bayramı kaynaklı olumsuzluk yaşanmasını önlemek için, 24–26 Mayıs 2020 tarihleri arasında yolcu minibüsleri ve özel araçlarla köylerden ilçe merkezlerine ve il merkezine, ilçe merkezlerinden il merkezine seyahat kısıtlaması getirildi.

Ramazan Bayramı’nda toplu bayramlaşma programları yasaklandı. Ayrıca, cadde ve sokaklarla, halkın toplu bulunduğu yerlerde, iş yerleri ve bunların önlerinde maske takma zorunluluğu getirildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.