URFA- Ocak ayı meclis toplantısında “bütçe eksikliği” diyerek Japonya’dan 3 milyar 500 milyon Yen borçlanma kararı alan Urfa Büyükşehir Belediyesi, İHH üzerinden Taliban yönetimindeki Afganistan’a 600 bin TL yardım gönderecek.

Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısı gerçekleşti. Görüşmelerde AKP’li belediyenin bütçe yetersizliği nedeniyle Japonya’dan faizle borçlanması ve Afganistan’a 600 Bin TL “yardım” gönderilmesi AKP’li üyelerce onaylandı.

JAPONYA’DAN BORÇ

Suriye savaşından sonra nüfusu hızla arttan Urfa’da, trafik başta olmak üzere birçok alanda sorunlara çözüm üretilmiyor. İlbank A.Ş. ile birlikte yapılan çalışma neticesinde Toplu Taşıma Kapasitesi’nin Geliştirilmesi Projesi kapsamında ilave bütçe aranmasına gidildiği belirtildi. Bu kapsamda JICA’nın (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) sağladığı ilk 7 yıl ödemesiz, 25 yıl boyunca 0.95 faizle 3 Milyar 500 Milyon Japon Yeni’nin alınması için protokol imzalamak şartıyla yetkinin belediye başkanına verilmesi istendi. Mevcut karara HDP, “Şehir 25 yıllığına borçlanacak” diyerek şerh koyarken, AKP oylarıyla kabul edildi.

İHH ÜZERİNDEN AFGANİSTAN’A GÖNDERİLECEK

Görüşmelerin en dikkati çeken önerge ise İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği’nin (İHH) Urfa şubesinin 26 Kasım 2021’de Afganistan’a 180 bin TL ayni ve nakdi yardım talebinde bulunulması oldu. Mevcut “İş protokolü” için Sivil Toplum Kuruluşları ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’na yetki verilmesi meclise taşındı. Yapılan görüşmede Daire Başkanlığı’na İHH’nin Afganistan’a vermek üzere 600 Bin TL’ye kadar maddi yardımda bulunmasına AKP oylarıyla karar verildi. HDP üyeleri ise, yüksek faizle 25 yıllığına Japonya’dan alınan borçların İHH üzerinden Taliban yönetimindeki Afganistan’a gönderilmesine şerh koydu.

TAMAMLANAMAYAN KAVŞAK

Görüşmelerin devamında meclis oylamasına sunulan maddelerden biri Akabe Kavşağı Köprü Yapım işi ile Abide Kavşağı İlave Köprü yapım işi ve Bilim Merkezi yapım işi projelerinin hayata geçirilmesi oldu. Toplamda 211 milyon 140 bin TL tutarında finansmanın temini için İLBANK A.Ş ile protokol ve sözleşme yapılması yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanına verilmesi istendi. HDP’nin “İller bankasına anapara kadar faiz ödenecek” gerekçesiyle “Şerh” düştüğü madde, 250 Milyon TL bütçe verilmek üzere AKP’nin oy çokluğuyla kabul edildi.

TAŞINMAZ DİYANET’E VERİLDİ

Görüşmelerde dikkati çeken bir diğer husus ise Haliliye ilçesine bağlı Dağeteği Mahallesi’nde bulunan 317 ada 4 numaralı parselde bulunan 3 bin 951 metrekarelik taşınmazın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bedelsiz devredilmesinin istenmesi oldu. Mevcut kararda meclisten AKP’li üyelerin oy çokluğuyla geçerek taşınmaz Diyanet İşleri Başkanlığı, Haliliye İlçe Müftülüğü’ne cami ve müştemilat yapılmak üzere devredildi.

10 YILLIĞINA YILDA 2 BİN TL

Müştemilakı belediyede olan Eyyübiye ilçesi Kızılkoyun Kaya Mezarları bitişiğinde yapılacak olan büfe, Haliliye ilçesinde yapımına başlanan Meydan Projesi içinde yapılacak olan Cafe, Harran Kent Park içinde bulunan cafe, Viranşehir Trenyolu Park içerisindeki cafe, Eyyübiye ilçesindeki Osmanlı Mesire Alanı ve Karabağ Kardeşlik içinde bulunan cafelerin BELTUR Sosyal Hizmetler Kültür Turizm Sanayi ve Ticaret Anomin Şirketi’ne 10 yıllığına yılda 2 bin TL bedelle devredilmesi istendi. HDP’nin buna da şerh düştüğü bütçe AKP’nin çoğunluğuyla kabul edildi. (MA)

%d blogcu bunu beğendi: