Van’da HDP’ye yasak, AKP’ye serbest

Van’da HDP’ye yasak, AKP’ye serbest
Yayınlama: 04.05.2020

Valiliğin eylem ve etkinlik yasağı gerekçesiyle pankart asmak HDP’ye yasaklanırken, AKP’ye serbest kılındı. HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, durumun çifte standart olduğunu söyledi.

Van Valiliği tarafından 15 Temmuz askeri darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana düzenli olarak ilan edilen eylem ve etkinlikleri yasaklandığı gerekçesiyle bugüne kadar Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) birçok kez bildiri dağıtması ve pankart asması engellenirken, AKP Van İl Başkanlığı bir çok merkezi yere pankart astı.

Duruma tepki gösteren HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, durumun çifte standart olduğuna değindi.

Kava, “AKP dünyayı saran koronavirüstede siyasi çıkar peşinde. Hiçbir siyasi parti, dernek, STK ve kendi belediyelerinin dışında hiçbir kurumun mağdur ailelere destek çıkmasına izin vermeyen AKP siyasi çıkar peşinde. Özellikle Van’da hiçbir çalışmalarımıza pankart, anons, ve benzeri gibi çalışmalarımıza izin vermeyen Van Valisi, AKP’nin pankartlarına ses çıkaramıyor. HDP’nin tüm çalışmaları valilik yasağı gerekçe gösteren ilgili makamla devlete değil AKP’ye hizmet ediyor. Van Valiliği adeta AKP’nin İl Başkanı gibi hareket ettiğinin göstergesidir. HDP’ye yasak olan şey AKP’ye yasak değil mi? Bu çifte standart bir uygulamadır. Bütün partilerin pankart asmasına izin verin sadece AKP’nin değil. Bunlar hakkında gereken suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.