Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20

Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20
Yayınlama: 29.03.2023

ANKARA – Temel seçim stratejilerinin “AKP-MHP iktidarına kaybettirmek” olduğunu belirten Yeşil Sol Parti MYK üyesi Ayşe Erdem, seçimlerde yüzde 20’lik bir oy hedefleri olduğunu söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Anayasa Mahkemesi’nde süren kapatma davası nedeniyle listelerinde seçime gireceği Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçim hazırlıklarını sürdürüyor. HDP ile birlikte 30 Mart’ta Seçim Beyannamesi’ni açıklayacak olan Yeşil Sol Parti, kampanyanın startını verecek. Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve önceki dönem Eşsözcüsü Ayşe Erdem, yaklaşan seçimlere dair değerlendirmelerde bulundu. 

HDP’NİN KAPATILMASINI ENGELLEMEK

Yeşil Sol Parti’nin kuruluşundan bugüne HDP’nin bileşeni olduğunu belirten Erdem, “HDP ile tüm alanlarda birlikte mücadele ettik” vurgusu yaparken, HDP kapatma davasının açılmasından önce Yeşil Sol Parti’nin seçimlere katılma odaklı bir çalışma yürütmediğini söyledi. Erdem, “Ne zamanki kapatma davası söz konusu oldu hem HDP seçmenini hem de Türkiye halklarını seçeneksiz bırakmamak adına son kongremizde seçime girme yeterliliğini alma kararı aldık ve o yönde çalıştık. Daha sonra da diğer HDP bileşenleriyle beraber tüm illerde örgütlenme yolunda devam ettik. Bunu yaparken en büyük motivasyonumuz da HDP’nin kapatılmasını engellemekti. Hala da böyle görüyoruz. İsterdik ki böyle bir şeye ihtiyaç olmasın ama HDP hala bizim çatı partimiz” dedi.  

STRATEJİ: AKP-MHP’YE KAYBETTİRMEK

Seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında katılma kararının bir “görev” olduğunu vurgulayan Erdem, temel seçim stratejilerinin, AKP-MHP iktidarına kaybettirmek olduğunun altını çizdi. Erdem, seçimlerde yüzde 20’lik bir oy hedefleri olduğunu belirterek, “Meclis’te kilit rolü oynamak çok değerli. Büyüteceğimiz bir örgütsel zemin var. Güçlü bir parlamenter sistemi örmek ve bunu yaparken Demokratik Cumhuriyet’e giden yolu açmak istiyoruz. Daha önce de yaptığımız gibi halkla temas ederek, sokakta, mahallede çalışmalarımızı yürüteceğiz” sözlerine yer verdi. 

KADINLAR VE GENÇLERİN ÖNEMİ 

27 Mart’ta gerçekleşen Parti Meclisi (PM) toplantısından açığa çıkan sonuç bildirgesinde yer alan başat konulara vurgu yapan Erdem, toplantıda depremin ardından açığa çıkan enkazın, halklarla birlikte kaldırılarak doğaya uyumlu kentler kurma sözünün verildiğini aktardı. Kadınların ve gençlerin mücadeledeki önemine vurgu yapan Erdem, “Başta Kürt halkı olmak üzere tüm özgürlük mücadelesi verenlerin mücadelesinde en geniş örgütlenmeyi yaratacağımızı, güvenlikçi savaş politikalarının karşısında kalıcı ve onurlu bir barış için mücadele edeceğimizi ifade ettik” diye belirtti. 

‘EKOLOJİ MÜCADELESİ BOYUT KAZANIYOR’ 

Yeşil Sol Parti’nin en önemli mücadele alanlarından birinin ekolojik mücadele olduğunu ifade eden Erdem, “Rantçı politikalara ve eko-kırıma karşı tüm ekolojik mücadele veren öznelerle beraber bir platform zemini olacağımızı ifade ettik çünkü ekolojik mücadele sadece siyasi alanda değil, bir bütün verilmesi gereken bir mücadele. HDP’nin de programında bizim kadar ekoloji mücadelesi tarifi var ama geldiğimiz noktada o kadar mücadele alanı var ki bazen ekoloji mücadelesi geride kalabiliyor. Fakat tüm dünyanın gündeminde olan iklim krizi bize böyle bir lüks tanımıyor. Ekolojik mücadele çalışma alanlarının en önünde gelmesi gerekiyor. Meclis’e de bunu taşımak Yeşil Sol’un görevlerinden biri” dedi. 

‘BÖLGE BARIŞI İÇİN BAŞARMAK ZORUNDAYIZ’

Demokratik kesimlerle beraber büyütülecek toplumsal bir ittifaka ihtiyaç olduğunu dile getiren Erdem, seçimlerin bu süreç için önemli bir zemin olduğuna işaret etti. Seçimin tüm bölge halkları için önemli olduğunu kaydeden Erdem, “Bölge barışı ve mültecilerin geleceği için de başarmak zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Yeşil Sol Parti’nin halklar tarafından benimsendiğini vurgulayan Erdem, 2023 Newroz meydanlarına dikkat çekerek, “Halk bizim önümüzde olduğunu gösterdi. Newroz’larda çoluk, çocuk, hiç tereddütsüz Yeşil Sol Parti bayraklarını kaldırmıştı. Kürt seçmeni çok tecrübeli bir seçmen kitlesi. Partiler değişiyor ama halk değişmiyor. Sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum çünkü halkımız hazır. Kurdistan halkının Yeşil Sol Parti’yi bağrına basacağından eminim” diye konuştu.

SEÇİM SONRASI KİLİT PARTİ OLMA İDDİASI

Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimden önceki kilit rolümüzü, seçimden sonra da sürdürmekte kararlıyız. Yeni bir demokratik Anayasa yapımında, bu iktidarın tüm mekanizmalarıyla sonlandırılması yönünde yapılacak çalışmalarda Millet İttifakı’yla ortaklaşmakta tereddüt etmeyiz ama bugün nasıl AKP-MHP iktidarını değiştirecek güç bizim elimizdeyse, Millet İttifakı açısından da aynı kilit role sahip olacağımızı söyleyebilirim.”

SEÇİM SLOGANI MESAJI: FAŞİZMİ YENECEĞİZ

Erdem, partisinin seçim sloganının 30 Mart’ta Seçim Beyannamesi’yle birlikte açıklanacağını belirterek, “İpucu vermem gerekirse ‘Faşizmi yeneceğiz” dedi.