YNK’li Ferman: Kardeş kavgası başlarsa hükümetten çekiliriz

YNK’li Ferman: Kardeş kavgası başlarsa hükümetten çekiliriz
Yayınlama: 16.06.2021

YNK yöneticilerinden Bilêse Cebbar Ferman, KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi adına savaşa girme gayretinde olduğuna dikkat çekerek, “Kardeş kavgası başlarsa, hükümetten çekiliriz” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) yönetiminden Bilêse Cebbar Ferman, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonuna katılmasına ilişkin Hewlati’ye açıklamalarda bulundu. “Kardeş kavgası başlarsa, YNK hükümetten çekilir” diyen Ferman, “Yalnızca YNK değil, böyle bir şey olursa, tüm tarafların bu intiharı önlemek için bunu yapması gerekir. Kandil yenilemez. Biz Kandil’de bulunduğumuz zaman BAAS rejimi tüm güçlerini oraya yığmıştı yine de düşmedi” dedi.

‘SAVAŞI REDDEDİYORUZ’

KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi adına savaşa girme gayretinde olduğuna dikkat çeken Ferman, “Biz de bu hükümetin bir parçasıyız ve savaşı reddediyoruz. Hükümet adına savaş çağrısı yapılmasını ya da savaş zemini oluşturulmasını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

IRAK TAVIR ALMALI

Sınır ötesi operasyonda YNK’nin sorumluluğuyla ilgili soruyu yanıtlayan Ferman, “Kimse kendi sorumluluğunu saklayamaz. Ama KDP’nin sorumlu olduğu sınırlarda gerçekleştiği açık ve nettir. Birinci sorumlu KDP’dir. Türkiye tarihte kalmış sultanlık hayaliyle, uluslararası yasaları ihlal ediyor. Sınırları aşarak köylerdeki yurttaşları hedef alıyor. Türkiye’nin bu tecavüzüne karşı Irak Parlamentosu da tavır almalı. YNK Türkiye’nin askeri saldırılarından sorumlu değildir, yabancı güçlerin varlığından endişeliyiz” ifadelerini kullandı. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.