Yöresel kıyafetle düğüne giden beş çocuğu duvara yaslayıp GBT yaptılar

Yöresel kıyafetle düğüne giden beş çocuğu duvara yaslayıp GBT yaptılar
Yayınlama: 30.07.2023

Şırnak Beytüşşebap’ta özel hareket polisleri, yöresel kıyafetlerle düğüne giden çocukları yüzü dönük duvara yaslayarak, GBT uyguladı. Özel hareket polislerinin, çocukları duvara yaslamadan önce darbettiği iddia edildi.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Aliçavuş Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde bir düğüne katılan 14 yaşındaki B.C., 12 yaşındaki B.C., 16 yaşındaki B.C., 17 yaşındaki B.C. ve 17 yaşındaki S.C. adlı çocuklar, özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Çocukları yüzü dönük bir şekilde duvara yaslayan özel hareket polisleri, Genel Bilgi Taraması (GBT) yaptı.

DARP İDDİASI

Olay yerinde bulunan bir kişi tarafından cep telefonuyla kayıt altına alınan anlarda, beş çocuğun yüzü dönük bir şekilde elleri duvara yaslanarak bekletildiği görüldü. Bir özel hareket polisinin, “Bundan sonra kontrol noktasından geçerken kimlikleriniz yanınızda olmazsa, cezai işlem uygularım” sözleri de görüntüde duyuluyor.

Görgü tanıkları, polisin alıkoyduğu çocukların dördünün kimliğinin yanında olduğunu, kimlik taşıma zorunluluğu olmayan 12 yaşındaki B.C.’nin kimliğinin yanında olmadığını aktardı. Özel hareket polislerinin, çocukları duvara yaslamadan önce darbettiği iddia edildi. (MA)