YSK’den Şırnak ve Bingöl kararı

YSK’den Şırnak ve Bingöl kararı
Yayınlama: 09.04.2024

 YSK, 6 il ve 10 ilçe için kararını verdi. Şırnak ve Bingöl için yapılan başvurular reddedildi. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin Semsûr merkez ve Kütahya’nın Emet ilçesinde oyların yeniden sayılması talebini, MHP’nin Amasya merkez ilçede yeniden sayım talebini, CHP’nin Yozgat Yerköy’de seçimlerin iptali, Adana Sarıçam’da, Ankara Kızılcahamam’da ve Kırklareli merkezde oyların yeniden sayım taleplerini reddetti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) binlerce taşımalı asker-polis için seçmen iradesinin gasp edildiği Şirnex merkez için yaptığı iptal talebi de reddedildi. YSK, ayrıca DEM Parti’nin Bedlîs’in Norşîn (Güroymak) ilçesinde seçimlerin iptali talebi ile Çewlig’de yeniden sayım taleplerini de reddetti.  

YSK, Yeniden Refah Partisi’nin Riha’nın Sêwereg (Siverek) ilçesinde seçimlerin iptali talebi, Dîlok’un Oğuzeli’nde oyların yeniden sayım talebi, Büyük Birlik Partisi’nin Bolu Gerede ve Erzurum İspir’de oyların yeniden sayılması talebi ile Adana Kozan için mazbata iptali talebini reddetti. 

Ayrıca Vatan Partisi’nin YSK’nin Van için aldığı gerekçeli karara ve mazbatanın DEM’li adaya verilişine olan itirazı da reddedildi.