12 ilde daha maskesiz çıkmak yasaklandı

12 ilde daha maskesiz çıkmak yasaklandı
Yayınlama: 15.05.2020

Hıfzısıhha Kurulları bazı illerde sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı.

Son olarak Siirt ve Burdur’da da karar alınmasıyla 12 ilde yasak uygulamasına geçildi.

Korona virüsüne karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olarak öne çıkan maske kullanımı, Türkiye’deki 12 ilde zorunlu hale getirildi. Bazı kentlerde ise insan yoğunluğunun oluştuğu cadde ve çarşılara maskesiz giriş yasaklandı.

Uygulanmaya başlanan “kontrollü sosyal hayat” sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM’ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Siirt, Burdur ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı. Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralına da dikkati çeken kurullar, maske kullanımının yanı sıra bu kuralın önemi üzerinde durdu.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 12 ilin yanı sıra Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

Covid-19’la mücadele sürecinde maske kullanımının önemli olduğunu ancak tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan uzmanlar, normalleşme sürecinde maske kullanımının önemine vurgu yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kontrollü sosyal hayatın “salgına karşı yeni bir hayat tarzı” olduğunu belirterek, korona virüsü riskinin azaltılmasının koşulunu, “maske ve sosyal mesafe” ifadesiyle açıklamıştı. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.