28 ilde ev baskınları: 165 gözaltı

28 ilde ev baskınları: 165 gözaltı
Yayınlama: 16.01.2024

Birçok kentte yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Annelerinin de bulunduğu 165 kişi gözaltına alındı.  

İstanbul, Amed, Adana ve Dîlok’ın da içinde bulunduğu 28 kentte sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.  

İSTANBUL 

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Baskınlarda Barış Annelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenildi. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Adalet Nöbeti eylemcileri Kumri Akgül ve Gülsüm Öztürk, Barış Anneleri Fatma Yılmaz ve Bedia Gökguz, Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, DEM Parti Kadın Meclisi üyesi Beser Çelik, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Vetha Bingöl ve Suna Kaymaz, HDP Gever (Yüksekova) eski İlçe Eşbaşkanı Selcan Saygı, Mezopotamya Kültür Derneği (MKM) sanatçılarından Dilan Suyu ve Zehra Suyu, Sıhat Yılmaz, Şükran Tugay, Gönül Kahraman ve Yusuf Açar.

DÎLOK 

Dîlok’ta Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile yapılan ev baskınlarında merkez Şahinbey ilçesi Güzelvadi Mahallesi’nde Kamile Aras (55) ve DEM Pati Gençlik Meclisi Üyesi Ferhat Özmen gözaltına alındı. Aras ve Özmen’in gözaltına alınması ile ilgili yakınları ile bir bilgi paylaşılmazken, DEM Pati Gençlik Meclisi Üyesi Bünyamin Doğan’ın da evine polis gittiği, evde olmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi. Gözaltına alınan Aras ve Özmen, il emniyet müdürlüğüne götürüldü.

AMED

Amed’de yapılan ev baskınlarında Mehmet Oruçlu, Ferhat Çiçek ve Umut Oktay adlı 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında evlerin dağıtıldığı görülürken, gözaltı gerekçesi bilinmeyen gençler, il emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

ADANA  

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Yüreğir ilçesinde bazı evlere polislerce baskın düzenlendi. Evlerin aranması ardından sosyal medya paylaşımları üzerinden “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla Berivan Akalın adlı kadın gözaltına alınarak, il emniyet müdürlüğüne götürüldü.

WAN

Wan’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Fırat Kırdağ ve Harun Çavgun, gözaltına alındı. Rêya Armûşe ilçesinde gözaltına alınan 2 kişi, Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi. 

MÊRDÎN 

Mêrdîn’nin Artuklu ilçesinin İstasyon Mahallesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınında bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Pınar Çeri, İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 

Çeri’nin gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. 

ANTALYA

Antalya’da DEM Parti İl Örgütü yöneticisi Şevket Temel ile Berivan Iğın gözaltına alındı. 

ŞIRNEX

Şirnex’ın Cizîr’in (Cizre) ilçesine bağlı Misûri köyünde Hasret Duymak ve Aziz Sevgat adlı gençler gözaltına alındı. 

YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise, 28 ilde gözaltı operasyonu yapıldığını ve 165 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.