ABD’de bir kişi aldığı romanı 65 yıl sonra kütüphaneye teslim etti: ‘George Orwell’in 1984’ü hala geçerli’

ABD’de bir kişi aldığı romanı 65 yıl sonra kütüphaneye teslim etti: ‘George Orwell’in 1984’ü hala geçerli’
Yayınlama: 16.06.2023

ABD’nin Portland kentinde bir kişi 65 yıl önce kütüphaneden aldığı George Orwell’in 1984 romanını içinde bir notla birlikte teslim etti. Kütüphane yıllar sonra kitabı “geçerliliğini yitirmediği” için teslim ettiğini söyleyen adama ceza yazmadı.

ABD’nin Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde 86 yaşındaki bir adam 65 yıl önce kütüphaneden aldığı George Orwell’in 1984 romanının ilk basımının kopyasını teslim etti. Multnomah İlçe Kütüphanesi’ne kitapla birlikte bırakılan notta “Yeniden okuduktan sonra, bu kitabın her zamankinden daha fazla yeniden tedavüle çıkarılması gerektiğini anladım” ifadeleri yer aldı.

‘BELİRLİ KISIMLAR BUGÜN DE GEÇERLİ’

1949 tarihli meşhur distopik bilim kurgu romanında totalitarizm ve hakikat temalarını işleyen Orwell’in “1984” romanının günümüzde hala geçerli olduğu için kitabı geri getirdiğini söyleyen ve kimliği açıklanmayan adam notta şu ifadelere yer verdi: “Bu kitabı 1958’de Portland Eyalet Üniversitesi’nden mezun olmak üzereyken geri vermeyi düşünüyordum, ama bir şekilde bunu yapmaya fırsatım olmadı. Bu kadar geciktiğim için üzgünüm. 86 yaşında nihayet vicdanımı temizlemek istedim. Yeniden okuduktan sonra, bu kitabın her zamankinden daha fazla yeniden tedavüle çıkarılması gerektiğini anladım. Belirli kısımlar bugün de 65 yıl önce olduğu kadar geçerli. (Örneğin 207’inci sayfanın açılış bölümü; sadece internet ve sosyal medya kelimelerini ekleyin, 2023’ü okuyorsunuz.) Bu kadar geciktiğim için üzgünüm. 86 yaşında nihayet vicdanımı temizlemek istedim.”

KÜTÜPHANE CEZA YAZMADI

Haberi sosyal medyadan paylaşan Multnomah İlçe Kütüphanesi ise yaşlı adama kitabı 65 yıl sonra iade ettiği için ceza verilmediğini duyurdu. Kütüphane adamın sözlerine atıfla “Vicdan temizlendi” ifadelerine yer verdi.