ABD’deki Floyd protestolarında tansiyon yükseldi: 16 eyaletteki 25 şehirde sokağa çıkma yasağı

ABD’deki Floyd protestolarında tansiyon yükseldi: 16 eyaletteki 25 şehirde sokağa çıkma yasağı
Yayınlama: 31.05.2020

Polis şiddeti sonucu ölen George Floyd için yapılan eylemlerde sadece New York’ta 200’den fazla kişinin gözaltına alındığı, 40 polis aracının yakıldığı bildirildi.


ABD’de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için adalet talebiyle ülke çapında gerçekleştirilen protestolar kapsamında Los Angeles ve Chicago başta olmak üzere çok sayıda şehirdeki gösterilerde tansiyon yükseldi. Gerilimin büyümesi üzerinde 16 eyaletteki 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Los Angeles’lıların ifade özgürlüğünü ve şiddetten ya da vandalizmden korkmadan yaşama hakkını her zaman koruyacağız. Göstericilerin, güvenlik güçlerinin ve tüm Los Angeles sakinlerinin güvenliğini arttırmak için 20:00 ila 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulayacağız” dedi.

Yerel basına yansıyan görüntülerde, göstericilerin büyük caddeleri kapattığı, bazı polis araçlarının ateşe verildiği görüldü.

CHİCAGO’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot, yerel saatle 21:00’den itibaren şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

ULUSAL MUHAFIZLAR GÖREVLENDİRİLDİ

Protestoların alevlendiği Utah eyaletinde ise Vali Gary Herbert, Ulusal Muhafızları görevlendirirken, eyaletin başkenti Salt Lake City’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Los Angeles’ta ise yağmacıların bir kuyumcuya girerek yüklü miktarda altın ve mücevher çaldığı bildirildi.

SEATTLE’DE POLİS ARAÇLARI ATEŞE VERİLDİ

Belediye başkanı Jenny Durkan’ın sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Seattle şehrinde polis araçlarının ateşe verildiği anlara dair görüntüler kameralara yansıdı.

MİNNESOTA’DA 2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BERİ BİR İLK

George Floyd’un öldürüldüğü Minnesota​ eyaletinde ise dört gündür süren gösterilerin ardından Ulusal Muhafızların tamamı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez göreve çağrıldı.

Konuya ilişkin Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Minneapolis’te Demokrat Belediye Başkanı’nın yapamadığını yapmak için Ulusal Muhafızlar görevlendirildi. Hasarın oluşmaması ve polis merkezinin ele geçirilmemesi için bunun iki gün önce yapılması gerekiyordu. Ulusal Muhafızlar harika iş çıkarıyor. Oyun yok!” dedi.

Minnesota Valisi Tim Walz ise yaptığı basın açıklamasında eyaletteki protestolara katılan göstericilerin yüzde 80’inin eyalet dışından gelenlerden oluştuğunu söyleyerek, “Bunun başlangıç noktasının Minnesota olduğunun farkındayız. Bunu herhangi bir şekilde saptırmaya çalışmıyorum” dedi. Vali Walz ayrıca, eyalet sakinlerinden isyancıların kaldığı yerlere ya da planlanan isyan girişimlerine dair bilgi paylaşmaları çağrısında bulunarak, “Ölümcül bir gücün kullanıldığı ve kaosun doğacağı noktaya getirerek durumu kızıştırmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

9 EYALETTE ULUSAL MUHAFIZLAR GÖREVLENDİRİLDİ

ABC News, göstericilere müdahale edilmesi için Minnesota, Ohio, Georgia, Colorado, Wisconsin, Kentucky, Teksas, Utah, Washington olmak üzere toplam 9 eyalette Ulusal Muhafızlar’ın görevlendirildiğini bildirdi.

16 EYALETTEKİ 25 ŞEHİRDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

CNN’in haberine göre, protestolar nedeniyle ABD’nin 16 eyaletindeki 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Söz konusu şehitler şöyle: California (Beverly Hills, Los Angeles), Colorado (Denver), Florida (Miami), Georgia (Atlanta), Illinois (Chicago), Kentucky (Louisville), Minnesota (Minneapolis, St. Paul), New York (Rochester), Ohio (Cincinnati, Cleveland, Columbus, Dayton, Toledo), Oregon (Eugene, Portland), Pensilvanya (Philadelphia, Pittsburgh), Güney Karolina (Charleston, Columbia), Tennessee (Nashville), Utah (Salt Lake City), Washington (Seattle), Wisconsin (Milwaukee).

BEYAZ ŞEHİR ÇEVRESİNDE ÖNLEM

ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy’nin protestocular ile güvenlik güçleri arasında arbedenin yaşandığı ​Beyaz Saray çevresinde de güvenliğin arttırılması amacıyla Ulusal Muhafızlar’ı güvenlik güçlerine destek için görevlendirdiği bildirildi.

NASHVİLLE’DE GÖSTERİCİLERE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de belediye binasında göstericilerin yangın çıkardığı kaydedildi. Güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandığı belirtildi.

PHILADELPHİA’DA 13 POLİS YARALANDI

CBS kanalının haberine göre, Philadelphia’da George Floyd protestolarına müdahale eden güvenlik güçlerinden en az 13 polis memuru ise çıkan arbedede yaralandı. Philadelphia Emniyetinin yaptığı açıklamaya göre en az 3 bin kişinin katıldığı protestolarda 14 kişi gözaltına alınırken, göstericiler en az 4 polis aracını ateşe verdi.

Kentucky Valisi Andy Beshear da, eyaletteki Louisville şehrinde durumun kontrol altına alınması için Ulusal Muhafızlar’dan yardım istedi.

NEW YORK’TAKİ GÖSTERİLERDE 200’DEN FAZLA GÖZALTI

Sputnik’in aktardığı habere göre New York Emniyet Müdürlüğü’nden bir kaynağa göre, şehirdeki protestolarda 200’den fazla kişi gözaltına alındı, 40 polis aracı yakıldı. 

‘NEW JERSEY’DE POLİSLER DE EYLEMCİLERLE YÜRÜMEYE BAŞLADI’

Öte yandan bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan video, New Jersey’de polislerin de eylemcilerle birlikte yürüdüğüne ait olduğu belirtilen görüntüler paylaşıldı. Videoda ‘Adalet yoksa huzur yok’ sloganının atıldığı duyuluyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.