Adıyaman’da halk buluşması: İktidarın tek politikası düşmanlık

Adıyaman’da halk buluşması: İktidarın tek politikası düşmanlık
Yayınlama: 26.04.2023

ADIYAMAN – Adıyaman’da halk buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, halkı enkaz altında bırakanlardan hesap soracaklarını belirterek, “Bu iktidarın tek politikası düşmanlık” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Adıyaman’da halk buluşması gerçekleştirdi. Konvoy halinde kente gelen Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, yol boyunca halkı selamladı. Yeşil Sol Parti’nin Yeni Mahalle’de bulunan İl Örgütü önünde halkla buluştu. 

AYDENİZ: HALKLAR DEĞİŞİM İÇİN GÜN SAYIYOR

Burada halka seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kurdistan ve Türkiye’de kent kent seçim çalışması yürüttüklerini ifade ederek, “Gittiğimiz her kentte, her ilçede büyük bir coşku ve umut ile karşılanıyoruz. Bugün Adıyaman’da da değişim için umutla karşılandık. Kurdistan ve Türkiye halkları değişim için gün sayıyor” şeklinde konuştu.

‘İKTİDARIN ANLATACAĞI BİRŞEY KALMADI’

Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremde yaşamını yitirenleri anarak sözlerini sürdüren. Aydeniz, “Yaralarımızı birlikte saracağız. 79 gün geçti ancak acımız ilk günkü gibi. Depremde halkımızı enkaz altında bırakanlardan hesap soracağız. Bu hesabı sandıklarda soracağız. AKP-MHP iktidarı sadece halklara, inançlara, kadınlara düşmanlık dışında bir şey vaat etmiyor. Kent kent gezerek, imar affı olmayacak diyorlar. Maraş’ta, Hatay’da, Adıyaman’da yıllarca imar affı yapmakla övündünüz. Bugün halklara anlatacak bir şeyleri kalmadı, yalanlara sarıldılar. Bir kez daha buradan söz veriyoruz, imar aflarının hesabını tek tek soracağız” ifadelerini kullandı. 

‘TEK POLİTİKALARI DÜŞMANLIK’

İktidarın deprem bölgesini rant bölgesine dönüştürdüğünü söyleyen Aydeniz, “14 Mayıs’ta onları Adıyaman’da tabela partisine dönüştüreceğiz. Halkımız enkazdan kurtulmaya çalışırken, onlar çadır satma derdin düşmüştü. Unutmadık, hesap soracağız. Halk enkaz altındayken, onlar savaş politikalarını sürdürüyordu. Rojava’da, Afrin’de, Güney Kürdistan’da bombalar yağdırıyorlardı. Tek politikaları düşmanlıktır, halkları, inançları yok saymaktır” dedi.

‘İKTİDARI GÖNDERENE KADAR DURMAYACAĞIZ’

Amed merkezli operasyona değinen Aydeniz, “Bu operasyon seçimlere darbe operasyonudur. Gözaltına alınanlar deprem sonrası burada halkla dayanışma yürütenlerdi. İktidar dayanışmanın intikamını alıyor. Ne katliam ne zindan ne de baskılar bizi mücadelemizden geri koyamaz. Bugüne kadar tüm saldırılara rağmen geri adım atmadım, diz çökmedik, bundan sonra da çökmeyeceğiz. Bu iktidarı gönderene kadar durmayacağız” diye konuştu. 

‘ONLAR SAVAŞI, BİZLER YAŞAMI SAVUNUYORUZ’

HDP’ye dönük kapatma davasına dikkat çeken Aydeniz, “Onlar baskı, bizler birlikteliği savunuyoruz, onlar savaşı, bizler yaşamı savunuyoruz. Bizim çözüm politikamız Üçüncü Yol stratejisiyle devam edecek. Yeşil Sol Parti, eşitlik, demokrasi ve özgürlük için mücadele yoluna çıktı ve 14 Mayıs’ta büyük çoğunlukla Meclis’e gidecek. Biz halkımıza inanıyoruz, güveniyoruz. Bu düzeni değiştireceğiz” sözlerinde bulundu. 

‘GÜCÜMÜZÜ KADINLARDAN ALIYORUZ’

Aydeniz, halkla, gençlerle, kadınlarla siyaset yaptıklarını vurgulayarak, “Biz gücümüzü halktan, kadınlardan, gençlerden alıyoruz. Bu nedenle hepimize sorumluluk düşüyor. Her birimiz komşumuzu, dostumuzu, akrabamızı ikna etmeliyiz ve Yeşil Sol Parti’ye oy vermelerini sağlamalıyız. Çünkü Yeşil Sol Parti Demokratik Cumhuriyet için, kadın özgürlüğü için geliyor. Semsûr halkı da temsilcisini Meclis’e gönderecek” dedi. 

AKIN: SARAYIN ÇARESİZLİĞİNİN GÖSTERGESİ 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, depremde yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başladı. Akın, şunları söyledi: “Dün Amed’te yapılan operasyon, Saray rejiminin çaresiz kaldığının göstergesidir. Dört bir yanda yürüttüğümüz çalışma onları korkuttu, artık çaresiz bir şekilde arkadaşlarımızı, gazetecileri, avukatları, sanatçıları gözaltına alındı. Bu siyasi bir operasyondur. Hiçbir suçları yoktur. HDP’ye, HDP ile birlikte olanlara, bugün Yeşil Sol Parti’ye saldırıyorlar. Yeşil Sol Parti bugün Türkiye’nin her yerinde güçlü bir şekilde Meclis’e yürüyor, 14 Mayıs’ta bu iktidarı gönderip yeni bir süreci başlatacak. 

DEMOKRATİK CUMHURİYETİ İNŞA EDELİM 

Deprem bölgesindeyiz. Şimdiye kadar imar affıyla ilgili 9 yasa çıkardılar. Meclis’ten ısrarla yasanın geçmemesi için uğraştılar ama 9 kere yasayı geçirdiler. Binlerce insanımızın hayatına mal oldu.  Deprem vergilerinin hesabını vermiyorlar. Bu ağır tahribat karşısında açıkçası bir rant, talan ile çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bunların çözümü deprem sürecinde gördük. İnsanlar ‘Devlet nerede?’ diye bağırıyorlardı. Onlar ise Kızılay’ın çadırlarını satmakla meşguldü. Kızılay Başkanı hala istifa etmedi. Bunlar arsız, bunlar yüzsüz. Bu deprem sırasında başka bir şey gördük, bu saray rejimi talimat bekleyenleri emniyet müdürü ilan etmişler, yerel yönetimlerin bütün yetkilerini aldılar. Bunlar insanlıktan nasibini almaz hale getirdi. Tepeden değil, yerelden yönetimleri güçlendirmemiz gerekiyor. Bu rejimi, saray rejimi 14 Mayıs’ta gönderelim, Demokratik Cumhuriyeti inşa edelim. 

14 MAYIS’TA BU REJİMİ GÖNDERECEĞİZ

Adıyaman’dan güçlü bir mesaj alıyoruz. Burada ağır tahribata, büyük hasarlara rağmen halk moral içerisinde. Türkiye’nin her tarafında güçlü bir ses geliyor. Kürdistan’da muazzam bir moral var. Bölgede artık AKP silindi, tarihe gömülecek. Bu saray rejimi gidecek, 14 Mayıs’ta bu rejimi göndereceğiz. 

EKOLOJİK SALDIRILAR GELECEĞİ KARARTIYOR

Depremle ilgili sorunlarınızı biliyoruz. Sadece bu ülkede deprem yok, orman kesimi de aynı hale geliyor, ülkenin dört bir tarafındaki ekolojik saldırılar geleceği karartıyor. Bizim iddiamız biz bu süreci birlikte yöneteceğiz. Bunun için Afet Bakanlığı kuracağız. Herkes eşit koşullarda konut sahibi olmalı. Buradaki her yurttaş kendisinin yaşayabileceği bir konuta sahip olmalı. Bu ağır hasarlar sonrası açığa çıkan yıkımın temizlenmesi de önemli. Herkes kanser riskiyle karşı karşıya. Bunun önlenmeleri alınmadı. Deprem sadece bir sonuç, ama karşısında her dayanışma önemli. Bunun için sizlerle varız. 

‘OYUMUZLA REJİMİ DURDURACAĞIZ’

Tarihi bir seçim, bu seçimde iktidarı gönderemezsek, cehennemin kapılarını kapatamayız. Yeşil Sol Parti çatısı altında toplananlara destek verilmeli. Sadece bu iktidarı göndermek yetmiyor. Meclis çoğunluğu önemli. Bir oyumuzla rejimi durduracağız, ikinci oyumuzla Yeşil Sol Parti’ye verecek oyla Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Arkadaşlarımız kalan 17 günde çok güçlü çalışmalı, Adıyaman’dan bir değil, iki vekil çıkarmalı. Bu iktidarı Adıyaman’da çökertirsek, Malatya’da da çökertiriz.”