Ağır hasta tutuklunun mektubu: Takatim kalmadı

Ağır hasta tutuklunun mektubu: Takatim kalmadı
Yayınlama: 22.04.2023

İSTANBUL – İstanbul’da gerçekleştirilen “F Oturumu” eyleminde mektubu okunan ağır hasta tutuklu Güneş Tekin, “İlaç kullanımı bende takat bırakmadı” diye kaydetti.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 578’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Çok sayıda tutuklu yakınının katıldığı bu haftaki eylemde, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Güneş Tekin’in sağlık durumuna dikkat çekildi. “Ağır hasta mahpus Güneş Tekin serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Güneş Tekin serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

KOL VE BACAKLARINDA DOKU KAYBI

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Hatice Onaran, cezaevlerinde yaşanan ölümlerin giderek arttığına işaret etti. Onaran, 2008 yılında yaralı olarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Tekin’in, yapılan ameliyatlar sonrası her iki bacağında ve kolunda doku kaybı ve kalıcı hareket kısıtlılığı oluştuğunu aktardı. Onaran, “Rahim kanseri, kronik aktif gastrit, ileri derecede reflü, tiroid ve kolit hastası olan Güneş Tekin, akciğerine saplanan metal parçaları çıkarılamadığı için ciddi akciğer sorunu yaşamakta” diye belirtti.

16 YILLDIR MÜCADELE EDİYOR

Onaran, Tekin’in İHD’ye gönderdiği mektubu şöyle aktardı: “Artık bünyem çok zayıfladı. Bir taraftan cezaevi koşulları, bir taraftan sürekli ilaç kullanımı bende takat bırakmadı. Bir şeyi iyileştiren ilaç dahi yan etkileriyle başka bir rahatsızlığa neden oluyor. Böyle ilaçla yaşamak dahi kendi başına ruh halimin alt-üst olmasına neden oluyor. 16 yıl cezaevinde olmak ve tüm bu yılları hastalıkla geçirmek beni çok yıprattı.” 

Tekin’in serbest bırakılması çağrısında bulunan Onaran, kamuoyunu duyarlılık çağrısı yaptı.