Ahmet Türk: Halkımız seçimde baskılara gereken cevabı verecek

Ahmet Türk: Halkımız seçimde baskılara gereken cevabı verecek
Yayınlama: 02.05.2023

Yeşil Sol Parti’nin Mersin’de düzenlediği toplantıda konuşan Ahmet Türk, seçimlerin tüm ezilen halklar için tarihi bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Halkımız bu seçimlerde bugüne kadar yürütülen baskı ve inkar politikalarına gereken cevabı verecektir” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin İl Örgütü,  Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün de katılımıyla seçim çalışmalarına ilişkin sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ile toplantı düzenledi. Akdeniz ilçesi Nobel Hotel’de düzenlenen toplantıya, Türk’ün yanı sıra Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile kanaat önderi katıldı.

Toplantıda, 14 Mayıs seçimleri, siyasal gündem ve Kürt sorunu gibi başlıklar değerlendirilerek, çözüm önerileri tartışıldı.

SEÇİMLERİN TARİHİ ÖNEMİNE İŞARET 

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, Kürt halkının yüzyıllardır katliam ve imha politikaları ile yüz yüze olduğunu belirterek, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinin de bu nedenle tarihi bir öneme sahip olduğuna işaret etti.

‘TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SORUNU VAR’ 

Ardından söz alan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, salonda bulunanları selamlayarak konuşmasına başladı. 14 Mayıs seçimlerinin önemine değinen Türk, bu seçimlerin aynı zamanda ezilen halklar içinde tarihi bir fırsat taşıdığına dikkati çekti. Türk  devamla, “İnanıyorum ki, halkımız bu seçimlerde bugüne kadar yürütülen siyaseti, baskı ve inkar politikalarını ortadan kaldırmak için gereken cevabı verecektir. Bugün baktığımızda Kürt sorunu elbette Türkiye’nin en büyük sorunu ama Kürt sorunun yanında emekçilerin de sorunu var. Aslında Türkiye’de bir bütün olarak demokrasi sorunu var. Eğer bu ülkede demokrasiyi kalıcı hale getiremezsek, demokratik bir düzeni oluşturamazsak inan ki ne Kürt sorunu, ne de demokrasi sorunu çözülür” diye belirtti.

‘ÇÖZÜM ORTAK DEMOKRATİK DEĞERLERDE BULUŞMAK’

İktidarın, toplumsal kesimlere yönelik baskıları giderek daha da arttırdığına işaret eden Türk, çözümün demokratik değerler etrafında buluşmaktan geçtiğini kaydetti. Türk şöyle konuştu: “Yıllardır siyaset yapıyoruz. Özellikle Kürt halkı bu noktada çok büyük bedeller ödedi ve hala da bu bedelleri ödemeye devam ediyor. Newrozları biliyorsunuz. 1994-1995 dönemlerinde kendi bayramını kutlamak isteyen ne çok insanımız alana çıktığı için katledildi. Bugün de bu siyaset devam ediyor. Bugün 10 bin siyasetçi yoldaşımız sadece fikirlerini dile getirdiği ve inkar edilen halkların haklarını talep ettiği için zindanlarda. Yine bu baskıların Türkiye genelinde demokrasi güçleri ve devrimciler üzerinde de oluştuğunu görüyoruz. O zaman hedefimiz ve mücadelemiz, bir bütün olarak faşizme karşı çıkmak, demokratik bir gelecek için ortak demokratik değerler etrafında buluşmak olmalıdır.”

Toplantı, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderlerinin konuşmaları ile devam etti.