AKP Kulp’a binlerce ‘seçmen’ kaydırmış

AKP Kulp’a binlerce  ‘seçmen’ kaydırmış
Yayınlama: 11.01.2024

DİYARBAKIR – AKP’nin yerel seçimler öncesi Pasûr ilçesine de 2 bin 970 “seçmen” kaydırdığı ortaya çıktı.  

Yerel yönetimlerin belirleneceği 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’ne kısa bir süre kalırken, birçok il ve ilçede seçmen kaydırma konusu gündemde. Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesine binlerce kişinin seçmen olarak kaydırıldığı öğrenildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 seçimlerinde 8 bin 866 oyla belediyeyi kazandı. AKP ise, 7 bin 109 ay aldı. 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde kentin seçmen sayısı 23 bin 47’ydi. Ancak 7 ay içerisinde 2 bin 970 seçmen artarak, 26 bin 17 oldu. 

Seçmen hareketliliğinin en yoğun olduğu yer Turgut Özal Mahallesi. 14 Mayıs seçimlerinde 4 bin 481 olan seçmen sayısı, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle 5 bin 561 oldu. Zeyrek Mahallesi’ne 392, Hamzalı Mahallesi’nde ise 168 ismin kaydırıldığı belirlendi. Bir diğer mahalle Uzunova Mahallesi’nde ise, 387 kişilik bir artış söz konusu.

DEM İTİRAZDA BULUNACAK

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Pasûr İlçe Örgütü, belirlenen seçmen kaydırmalarına dair İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunacak. Konuya dair konuşan DEM Parti Pasûr İlçe Eşbaşkanı Abdulhakim Okut, seçmen sayılarındaki artışların normal olmadığını söyledi. 

Okut, “Kayyımların gideceklerinin farkında olduklarından dolayı oy farkının az olduğu Gêl (Eğil), Pasûr ve Hezro (Hazro) ilçeleri ile özel olarak ilgileniyorlar. Kazanamayacakları yerlerdeki askeri bölgelerden Pasûr’a seçmen taşıyorlar. Pasûr için özel bir gayret gösteriyorlar” dedi.

Her türlü hilenin devrede olduğunu söyleyen Okut, kent sakinlerinin listeleri kontrol etmesini istedi. Okut, “Biz bunun hukuki sürecini işleteceğiz. Bu sadece yerel bazda bir seçim değil, siyasi irademizin Ortadoğu ve dünyada tanınması için de önemli bir seçimdir” dedi.