Amed Büyükşehir Belediyesi’nin borcu belli oldu

Amed Büyükşehir Belediyesi’nin borcu belli oldu
Yayınlama: 26.04.2024

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, genel borç ile belediye bağlı DİSKİ’nin borcunun toplamının 3 milyar 345 milyon TL olduğu açıklandı. Borç tespitine dair çalışmaların sürdüğü ifade edildi. 

.

Amed Büyükşehir Belediyesi’nin borcu belli oldu

.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sümer Park’ta gazetecilerle bir araya geldi. Programda konuşan Eşbaşkan Serra Bucak, belediyedeki incelemelerinin devam ettiğini ifade etti. Hukuki süreçlere dair çalışmalarının da sürdüğünü belirten Bucak, “8 yıllık kayyım sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu hali değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak herkese sonuna kadar açıktır” dedi. Bucak, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle tüm alanlarda çalışma yürüteceklerini belirtti. 

GENEL BORÇ VE DİSKİ TOPLAMI: 3 MİLYAR 345 MİLYON  

Bucak, kayyımdan geriye kalan ve tespit edebildikleri borç miktarının 2 milyar 438 milyon TL olduğunu kaydetti. Bucak, ihalesi yapılmış ve muhasebe birimlerine yansıyan borcun 3 milyar 640 milyon olduğunu kaydetti. Bucak, söz konusu rakamlarının devam eden işlemler olduğunu sözlerine ekledi. 

Bucak, 4 dairede kimi ihalelerin yapıldığı, bunların halen muhasebeye yansımadığını ve buna dair çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. 

Belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) borcunun 907 milyon olduğunu aktaran Bucak, “31 Mart- 8 Nisan arası 411 milyon harcandı. 31 Mart seçimlerinden sonra haksız hukuksuz bir şekilde bir yere sığmayan 411 milyon ödeme yapılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin. Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı’nın 25 Mart itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin. Bu bütçenin yüzde 61.32’si. Biz henüz iki haftadır mazbata almışken basın yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın yüksek çoğunluğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz” bilgilerini paylaştı. 

Bucak, bazı ödemelerin seçim sonrasına bırakıldığını dile getirdi. 

44 TAŞINMAZIN TAHSİSİ GERÇEKLEŞMİŞ

Eşbaşkan Doğan Hatun ise, taşınmazlara dair kimi bilgiler paylaştı. Hatun, kayyımın 44 taşınmazı müftülükler, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Çınar Valiliği’ne devredildiğini aktardı. 

Hatun, satışı yapılan taşınmaz sayısının 13 olduğunu belirtti. Hatun, “Peyas’ta (Kayapınar) 97 dönüm arazi villa alanı olarak satılmış. Gelirlerin tespiti için çalışmalar sürüyor. 15 adet taşınmaz protokolle devredilmiş” diye kaydetti. 

SEÇİME 3 GÜN KALA 12 TAŞINMAZ DEVREDİLDİ

Söz konusu 15 taşınmazın 12’sinin protokolünün 28 Mart’ta yapıldığını söyleyen Hatun, “Bütün taşınmazlarımızla ilgili avukatlarımız meclis kararlarını irdeliyorlar. İdari ve hukuksal işlemler başlayacak. Bütün taşınmazları tekrardan halka hizmet edebilecek bir şekilde yürütmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Hatun, ayrıca belediyenin 2024 bütçesinin 12 milyar olduğunu ifade etti. 

70 OTOBÜS ARIZALI

Ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı. Eşbaşkan Bucak, itfaiyede çalışır araç bırakılmadığını, yüksek binalara yetişecek merdivenlerinin dahi olmadığını söyledi. 

Bucak, ulaşıma dair soruya ise, “70 otobüsümüz arızalı. Birçok otobüsümüz farklı yerlere hibe edilmiş. Klimalarımızın neredeyse hiçbiri çalışmıyor” diye belirtti. 

Eşbaşkan Hatun, kayyımdan tebrik alınıp alınmadığı sorusuna, “Herhangi bir tebrik almadım” yanıtı verdi. Hatun, “Peygamber Sevdalıları Platformu’nun” programı için araç verilip verilmeyeceği sorun programında araç verilip verilmeyeceğine dair de “Araç ile ilgili sorun var, 70 otobüsümüz arızalı. Talebi karşılamak söz konusu değil. Şehir merkezinde kendi istedikleri yerde araç verebiliriz. Bu bizim mevcut durumda karşılayabileceğimiz bir durumdu. Otobüs şoförlerinin de görev yerleri değişmiş. 200 şoförün başka birimlere görevlendirilmesi yapılmış. Belediyeyi kazandığımız zaman herkese eşit hizmet vereceğimizi söylemiştik. Basına yansıdığı gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu. 

DOSSİ DOSSİ CEVABI

Dossi Dossi’nin organize etmek istediği konsere dair soruyu da yanıtlayan Hatun, “2023 deprem öncesi protokol var. Bu tarihlerde belediye bünyesinde söz konusu tarihler için ‘uygundur’ denilmiş. Bizden talep edilen ciddi bir bütçeydi. Bu ekonomik krizde bu halkın giderleri oraya harcanacak bir şey değil. Kültür Daire Başkanlığı’mız böyle bir şeyin bileşeni değil’ dedi.