Batman ve Van’da bölgesel 1 Mayıs kutlamaları yapılacak

Batman ve Van’da bölgesel 1 Mayıs kutlamaları yapılacak
Yayınlama: 26.04.2024

Batman ve Van’da bölgesel 1 Mayıs kutlamaları yapılacak. Amed’deki sendika temsilcileri, “Alanlarda buluşup mücadelemizi büyütelim” çağrısı yaptı.  

Emek örgütleri, “Ekmek ve barış için özgürlük” şiarıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı’na hazırlanıyor. Kurdistan’da Batman ve Van’da bölgesel kutlamalar yapılacak. Kutlamaların bir başka adresi ise Dêrsim olacak. Amed’de bulunan sendikaların temsilcileri, tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs alanlarına çağırdı. 

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL SEN) Amed Şubesi Eşbaşkanı Çağla Sanay, geçmişte 1 Mayıs kutlamaları için işçilerin verdiği bedelleri hatırlattı. Sanay, kazanımlarını korumak ve taleplerini haykırmak için bir kez daha alanlarda olacaklarını söyledi. Seçim sonrası ortaya çıkan coşkunun 1 Mayıs alanlarına yansıyacağına dikkati çeken Sanay, “Tüm arkadaşlarımızı 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırıyorum” dedi. 

ÊLIH’TEKİ KUTLAMALARA ÇAĞRI

1 Mayıs’ın emek sömürüsüne karşı taleplerin yükseldiği bir gün olduğunu söyleyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Amed 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Duygu Özbay, emek sömürüsünden en fazla kadınların etkilendiğini kaydetti. Kadınların evde “ücretsiz işçi”, çalışma hayatında ise “düşük ücretli işçi” olarak görüldüğünü belirten Özbay, “1980’lerde işçi imgesinin bir erkek olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda sendikacı imgesinin de erkek olduğunu görüyoruz. Ama kadın mücadelesiyle bu imgelerin artık değiştiğini de görüyoruz. Bu da kadınların sendika yönetimleri ya da bütün kamusal yapılanmalarda eşit temsiliyette yer almasına bağlı” diye belirtti. 

1 Mayıs’ta Êlih’te olacaklarını aktaran Özbay, “Orada olmak bugün bize dayatılan yoksulluğa, sefalete, açlığa artık dur demek. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam istiyorum demenin yollarından biri. Her üyemiz o gün Êlih’deki 1 Mayıs eylemine, kutlamasına güç katmalıdır. Orada bu mücadeleyi birlikte büyütmemiz gerekiyor. Bütün dünyada mücadele edilmesi, bir araya gelinmesi ve alternatif sistem yaratmanın yollarının inşa edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı. 

‘1 MAYIS MÜCADELE GÜNÜDÜR’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus ise, 1 Mayıs’ın mücadele günü olduğunun altını çizdi. Ekonomik krizden en çok emekçilerin etkilediğini dile getiren Ulus, “İşte bu sorunları dile getirip çözüm bulmak için alanlarda olacağız. 1 Mayıs’ta tüm işçi ve emekçileri alanlarda olmaya çağırıyoruz. Tüm arkadaşlarımızı ve dostlarımızı miting alanına çağırıyoruz. Alanlarda buluşup hep beraber mücadelemizi büyütelim” çağrısında bulundu.