Amed’te bir avukat daha tutuklandı

Amed’te bir avukat daha tutuklandı
Yayınlama: 04.05.2023

Amed merkezli soruşturma kapsamında ifade veren 5 avukattan Şerzan Yelboğa, tutuklandı. Yelboğa ile birlikte tutuklanan avukat sayısı 4’e çıktı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda seçim öncesi Amed merkezli 21 ilde aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve avukatların da ivil bulunduğu operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 216 kişiden 145’i, 25 Nisan’da gözaltına alındı. 145 kişiden 51’i “örgüte üye” oldukları gerekçesiyle tutuklandı, 94’ü serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunduğunu öğrenen avukatlar Bahar Oktay, Fırat Yıldız, Muhittin Muğuç, Şerzan Yelboğa ve Adile Salman ifade vermek için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitti.

Avukatlardan Oktay, Yıldız, Muğuç ve Salman adli kontrol tedbiri Yelboğa ise tutuklanma istemiyle mahkemeye sev edildi.

Mahkeme, Yelboğa hakkında tutuklama, kararı verdi. Mahkeme,  Yıldız,  Muğuç ve Salman’ı adli kontrolle, Oktay’ın ise herhangi bir tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmasına karar verdi.

Soruşturma kapsamında avukat Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun tutuklanmıştı, Şerzan Yelboğa ile birlikte tutuklu avukat sayısı 4’e çıktı.

Soruşturma kapsamında 25 Nisan’dan bu yana 52 kişi tutuklandı, 98 kişi serbest bırakıldı.