Ankara’da lisede bıçaklı saldırı: Bir öğrenci öldü, beş yaralı var

Ankara’da lisede bıçaklı saldırı: Bir öğrenci öldü, beş yaralı var
Yayınlama: 30.03.2023

Ankara’da okuldan uzaklaştırılan bir lise öğrencisi, altı öğrenciyi bıçakladı. Deprem sonrası Maraş’tan Ankara’ya gelen 17 yaşındaki Alperen Palta öldü, yaralanan beş öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Ankara’da uyuşturucu madde bağımlısı olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Y.B.B, daha önce öğrencisi olduğu Şehit Erhan Dural Anadolu Lisesi önünde bıçaklı saldırıda bulundu.

Okul önündekileri rahatsız eden saldırgan, önce, Ankara’da üniversite eğitimi gören 22 yaşındaki Filistin vatandaşı Omar A’ya, “Sen bana küfür etmişsin” diye sataştı. Saldırgan, “Seni tanımıyorum. Neden küfür edeyim?” diyen Omar A’yı bıçakla çeşitli yerlerinden yaraladı.

Daha sonra uyuşturucu maddenin etkisiyle tamamen kontrolünü yitirdiği öne sürülen saldırgan, okul çevresindeki 11’inci sınıf öğrencileri 17 yaşındaki Alperen Palta, E.E, Y.B, 10’uncu sınıf öğrencisi İ.C.A. ve 9’uncu sınıf öğrencisi S.T.Y’yi de çeşitli yerlerinden yaraladı.

Uyuşturucu kullandığı için okuldan uzaklaştırıldığı belirtilen saldırgan öğrenci, öğretmen ve velilerce yakalanarak, polise teslim edildi.

DEPREMDEN KURTULDU, OKULDA ÖLDÜRÜLDÜ

29 Mayıs Devlet Hastanesine kaldırılan öğrencilerden Alperen Palta hayatını kaybetti. Ankara Emniyet Müdürlüğü Çoçuk Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan Y.B.B. ise çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Keçiören Adli Tıp Kumundaki otopsinin ardından cenazesi ailesine teslim edilen öğrenci Alperen Palta’nın depremzede olduğu, ailesiyle Maraş’tan Ankara’ya gelerek öğrenimini burada sürdürdüğü öğrenildi.

Palta’nın kuzeni Mücahit Demir, Adli Tıp Kurumu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırganın okul çıkışında önüne gelene saldırarak ilerlediğini, son olarak da kuzeni Alperen’i kalbinden bıçakladığını anlattı.

İKİ HAFTA ÖNCE AİLESİYLE GELMİŞTİ

Demir, “Kahramanmaraş’tan depremden kaçıp gelmişlerdi. Kahramanmaraş’ta evleri orta hasarlı, oturulmayacak durumda. Yaklaşık iki haftadır Ankara’dalar. Daha önce Antalya’ya gitmişlerdi. Okul nedeniyle Ankara’ya geldi. Ankara’da böyle bir şey geldi başımıza. Alperen çok mülayimdi, kimseye dokunmazdı. Okuldan eve, evden okula giderdi. Öyle bir kişiydi” diye konuştu.
Palta’nın cenazesinin Kahramanmaraş’ta toprağa verileceği öğrenildi.