Avrupa’da sandıklara katılım artıyor

Avrupa’da sandıklara katılım artıyor
Yayınlama: 22.05.2023

Avrupa’da ikinci tur için sandıklara yoğun katılım gösteren seçmenler, “Henüz hiçbir şey bitmiş değil.  Bir oy bir oydur. Değişimi birlikte yaratalım” diyerek, sandıklara gitme çağrısında bulundu. 

Ülkede 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerde, yüzde 50 aşılmadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. İlk turun resmi olmayan sonuçlarına göre, oyların yüzde 49,52’sini alan Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ile oyların yüzde 44,88’ini alan Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta ikinci tur için yarışacak. İkinci turda geçerli oyların çoğunluğunu alan cumhurbaşkanı seçilecek.

Yurt dışında da binlerce seçmen ikinci turu için oy kullanmak için bulundukları ülkelerde sandıklara gitti. Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 28 Mayıs seçimi için Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu. Avrupa’da ikinci tura katılım oldukça yüksek oldu. Avrupa’da bulunan çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü, seçmenleri sandığa taşımak için araç tahsis ederken, yurt dışı temsilciklerinde oy verme işlemi 24 Mayıs tarihine kadar sürecek. Ayrıca temsilcilikler dışında oy kullanmak isteyenler ise gümrüklerde 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy verebilecek.

Avrupa’da ikinci tur için binlerce seçmen, temsilcilikler önünde uzun kuyruklar oluşturdu. İngiltere ve İsviçre’de sanık başına giden yurttaşlar, “Bir oy değiştirir” diyerek, sandığa gitme çağrısında bulundu.

‘HENÜZ BİTMEDİ’

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Zürih Temsilcisi Sultan Tuğrul, İsviçre’nin Zürih kentinde 10 binden fazla seçmenin sandığa gittiğini aktardı. Seçim bölgesinden 3 gündür çok yoğun bir katılım olduğunu söyleyen Tuğrul, “Halk sadığa yoğun ilgi gösteriyor. İlk gün seçmen sayımız sadece Zürih’te 10 bin 400’dü, ikinci gün 8 bin seçmen sayısını geçti. Rekor kıracağımızı düşünüyorum. Yoğunluğu genç seçmenlerden oluştuğunu belirtmek gerek. Oylarını ilk kez kullanmaya gelen ve ilk turda oy kullanmaya gelen yurttaşlar, daha çok Türkiye’de bir değişim hayaliyle sandıklara akın ediyor. Millet İttifakı’nın birinci turda geçmemesi üzücü ama henüz hiçbir şey bitmiş değil. Burada bütün partilerden sandık başında kolektif bir şekilde çalışmamızı sürdürüyoruz. Bütün vatandaşlarımıza buradan çağrıda bulunmak istiyorum; kimse benim oyumla bir şey değişmez demesin. Bir oy bir oydur. Herkes sandığa gidip oyunu kullansın, değişimi birlikte yaratalım” çağrısında bulundu.

KADERİ TAYİN ETME SEÇİMİ

Politik nedenlerden dolayı Türkiye’den iltica etmek zorunda kalan seçmenlerden Şehnaz Kaya,  bu seçimlerin tarihi bir seçim olduğunu vurguladı. AKP iktidarının 21 yıldır sürdürdüğü ayrıştırıcı, ötekileştirici ve kadın düşmanı politikalar nedeniyle toplumun nefes alamaz hale geldiğini aktaran Kaya, Türkiye’nin demokrasi ve renkliliğe ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Toplumda yaratılan kutuplaştırmaya işaret eden Kaya, “Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermek için birçok neden var. Herkes oy kullanırken sağduyulu olsun. Bu seçim aynı zamanda Türkiye’nin kaderini tayin etme seçimidir. Kimse benim bir oyumla bir şey değişmez demesin. Birinci turda Erdoğan kazanmadı. Bunca hile, hurdaya ve yanlış verilerin girilmesine rağmen kazanmadı” ifadelerini kullandı.

YSK’YE DİKKAT!

 Sandıklara ve YSK’nin sistemine dikkat çeken Kaya, şöyle dedi: “Özellikle YSK’nin detayları ve sistemine dikkat edilirse ikinci turda Kılıçdaroğlu kazanacak. O temelde insanlara ve duyarlı halklara çağrımı şudur; Avrupa’daki ve Türkiye’deki halk sandığa gitsin, kaderini tayin etme noktasında Kılıçdaroğlu’da oy versin. Türkiye’de insanların daha özgür yaşaması,  yaşanan sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi ve ekonomik anlamda daha iyi bir yaşam talebi için sandığa giderek oyunu kullansınlar.”

BRİTANYA’DA SANDIĞA KATILIM 

İngiltere’nin başkenti Londra’da sandık müşahidi olan Umut Kurç, ikinci günde seçmen sayısının 17 bini geçtiğini kaydetti. Bu gün itibariyle de yaklaşık 6 bin seçmenin daha katılım sağladığını aktaran Kurç, “Avrupa’da halk sandığa yoğun ilgi gösteriyor. Birinci turda oy kullanmayan kişilerin de oy kullanmaya geldiğini görüyoruz. Bu yoğunluk bizi umutlandırıyor. Çok umutluyuz. Şu an Britanya epey yoğun bir katılımla oy vermeye devam ediyor. 29 Mayıs sabahında güzel günlere uyanacağımızı umut ediyorum” dedi. 

‘OYLARIMIZLA DEĞİŞTİRECEĞİZ’

İngiltere’de sandık sorumlusu olan Candan Kara da, “Oylarımızla bu sistemi değiştireceğiz” diyerek, ikinci turdan umutlu olduklarının altını çizdi. Seçimin üçüncü gününde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini belirten Kara, halkın sabahın erken saatlerinde sandığa giderek, oylarını kullandıklarını kaydetti. Sandık başlarında birçok partiden müşahit ve sorumluların olduğunu dile getiren Kara, çalışmalarının kolektif bir şekilde devam ettiğini söyledi. Kara, “5 gün zamanımız var. Bu yüzden herkesin ilk günlerden beri oy kullanması önemli.  Kimse umutsuzluğa kapılmasın herkes sandık başına gitsin” çağrısında bulundu.

İLK KEZ OY KULLANDI 

İlk kez oy kullanan Dilan Kaya, “Yakınlarım Türkiye’de yaşıyor. Bu seçim hepimiz için önemli. Oyumu kullandım umarın bir değişim olur. Umarın bu seçimden sonra Türkiye daha özgür bir ülke olur” temennisinde bulundu.  

Kaya’nın annesi Nurten Kaya da, şunları belirtti: “Dersimli bir aileyiz. Burada insanlar özgür bir şekilde kendini ifade edebiliyor. Neden benim ülkemde de bu güzellikler olmasın? Herkesin mutlu bir ülkede yaşamasını istiyorum.”

‘FAŞİST ERDOĞAN GİTMELİ’

İngiltere’de sandık başına giden bir diğer seçmen Doğancın Aras ise, sandığa katılıma dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Artık insanlarda bir bıkkınlık var. Bu saray rejiminin gitmesini istiyor. İngiltere’de ilk 17 bin oy kullanımı oldu. Bütün halkımız oy kullanmaya davet ediyoruz faşist Erdoğan’ı göndermek istiyoruz.”