İdil’de kadınlar kazalara karşı yolu trafiğe kapattı

İdil’de kadınlar kazalara karşı yolu trafiğe kapattı
Yayınlama: 22.05.2023

İdil ilçesinde kadınlar, hastane kavşağında yaşanan kazaları protesto etmek için yolu trafiğe kapattı. 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Aşağı Mahallesi’nde bulunan hastane kavşağında 15 Mayıs’ta karşıdan karşıya geçmeye çalışan İslam Temiz (14) ve Lokman Temiz (15) adlı iki çocuk aracın çarpmasıyla hayatını kaybetti. Aynı yerde 20 Mayıs’ta yine karşıdan karşıya geçmeye çalışan R.B. (7) ise aracın çarpması sonucu ağır yaralandı. Durumu ağır olan R.B., Batman’da özel bir hastanede tedavi gördüğü belirtildi. 

Hastane kavşağında mahalle sakinlerinin, aylardır bir üst geçidin yapılması yönündeki talepleri ise her defasında sonuçsuz kaldı. Durumu protesto etmek için bir araya gelen kadınlar, yolu trafiğe kapatarak, duyarsızlığı ve yaşanan kazaları protesto etti. 

‘KARŞIYA GEÇEMİYORUZ’ 

Kadınlardan Esmer Kaya, yıllardır bir üst geçit talepleri olduğu ancak bu taleplerinin hiç bir şekilde karşılanmadığını ifade ederek,  “Bugüne kadar birçok çocuk karşıya geçerken araba çarpması sonucu ya yaralandı ya öldü. Yolun yukarısında 400 ev var. Ama okul yok, o yüzden çocuklar yolun karşısındaki okula gidiyor. Yollarımız yapılmıyor. Çocuklarımız ne zaman karşıdan karşıya geçse araba çarpıyor. Bizler artık karşıya geçemiyoruz” diye konuştu.  

20 Mayıs’ta araba çarpması sonucu ağır yaralanan ve hastanede tedavisi süren R.B.’nin annesi Behice Başkan ise, “Başka çocuklara araç çarpmasın” diye yolu kapattıklarını belirterek, kaymakamı sorumlu davranmaya çağırdı. 

KADINLARIN DİRENİŞİ 

Yolun trafiğe kapatılmasıyla olay yerine çok sayıda polis geldi. Polisler kadınlara müdahale ederek, yolu açmaya çalıştı ancak kadınlar kaymakamın kendileriyle görüşme talebine olumlu yanıt vermesi durumunda yolu trafiğe açacaklarını belirtti. Kadınların saatlerce süren direnişinden sonra ilçe kaymakamı, kadınların görüşme talebini kabul etti. Kadınlar, kazaların yaşandığı yerde bir üst geçit yapılma talebini kaymakama iletti. 

Eylemlerini sonlandıran kadınlar, taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. 

ÜST GEÇİT YAPILMIYOR

Aynı bölgedeki kazada oğlu Lokman Temiz’i kaybeden Yakup Temiz, meydana gelen kazaların tamamını denetimsizlikten kaynaklandığını ifade ederek, yaşanılan kazaların son bulunması için yetkililerden çözüm istedi. Her seçim arifesinde yetkililerin üst geçit sözü verdiğini aktaran Temiz, seçim bittikten sonra kimsenin bir girişiminin olmadığına dikkat çekti. Yaşanılan kazaların son bulunması için yetkililere çağrı yapan Temiz, “Kazaların çoğu insanlar karşıdan karşıya geçerken yaşanıyor. Kazaların son bulması için bölgede bir üst geçidin yapılmasını istiyoruz. Kısa bir süre önce oğlum ve yeğenim karşıdan karşıya geçmeye çalışırken araba çarptı ve her ikisi de hayatını kaybetti. Yetkililer önlem almak için ne gerekiyorsa yapmalıdır. Oğlumu kaybettim, yarın öbür gün kimsenin başına aynı olaylar gelsin istemiyorum. Oğlum öldükten kısa bir süre sonra yine aynı yerde 7 yaşındaki küçük bir kız çocuğuna da araba çarptı. Kazanın yaşandığı koskocaman caddede sadece bir trafik ışığı var” dedi.