HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon çocuğun çalıştırıldığını ifade ederek, Meclis Başkanlığı’na verdiği önerge ile çalıştırılan çocukların araştırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Meclis Başkanlığı’na çalıştırılan çocukların araştırılması için araştırma önergesi sundu.

‘170 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor’

Ekonomik krizin derinleşmesiyle, çalıştırılan çocukların ağır bir sömürge çarkının içinde tüm haklarından uzaklaştığına vurgu yapılan önergede, çocukların ağır şartlarda çalıştırıldığı belirtildi. Önergede, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) açıkladığı verilere göre dünya genelinde 5-14 yaşları arasında 152 milyon çalıştırılan çocuğun bulunduğu ifade edilerek, “Yaş aralığı 17 yaşa kadar genişletildiğinde ise 170 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre ise dünya üzerinde her 10 çocuktan 1’i çalışıyor; bunların yarıya yakını ise tehlikeli çalışma koşullarıyla karşı karşıya bulunuyor. Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 2 milyon çocuk işçinin olduğu tahmin edildiği Türkiye’de, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2019 İş Cinayetleri Raporuna göre, 14 yaş ve altı en az 29 çocuk işçi; 15-17 yaş arası en az 38 çocuk işçi hayatını kaybetmiştir” denildi.

‘Çocuk işler noktasında TBMM ciddi bir adım atmalıdır’

“Çocuk işçiliği”nin derin bir toplumsal sorun olduğuna dikkat çekilen önergede, “Çocuk işçiliği, çalışma yaşamının önemli sorunları olan güvencesizlik ve kayıt dışı çalışmayla bir araya gelmekle birlikte çocukların eğitim hakkının da bir engelleyicisidir. Pandemi sürecinde derinleşen yoksulluğun bir sonucu olarak EBA adlı uzak eğitim sistemine de erişemeyen yüz binlerce çocuk çalışma alanlarına kanalize edildi.

Hükümetin bu noktada kapsayıcı ve çözüm odaklı hiç bir çalışması olmadığı gibi EBA’ya bağlanmada son sırada olan fakat genç nüfus oranında ise ülkede birinci sırada olan Şanlıurfa bu konuda verilebilecek en çarpıcı örneklerdendir. Mevsimlik tarım işçiliği, oto ve ağır sanayi gibi alanlarda her açıdan istismar edilen, sömürülen milyonları aşan çocuk işler noktasında TBMM ciddi bir adım atmalıdır” belirtildi.

%d blogcu bunu beğendi: