Kürt yönetmen Ayşe Polat’a Almanya’da üç ödül

Kürt yönetmen Ayşe Polat’a Almanya’da üç ödül
Yayınlama: 06.05.2024

Yönetmen Ayşe Polat’ın ‘Cumartesi Anneleri’nden ilhamla çektiği ‘Kör Noktada’ filmine Alman Film Ödülleri’nde üç dalda ödül verildi. Polat, ödülünü ‘adalet ve özgürlük için cesurca mücadele eden tüm kadınlara’ ithaf etti.

Almanya’nın sinema ve sanat alanında prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Alman Film Ödülleri sahiplerini buldu. Kürt yönetmen Ayşe Polat, yazıp yönettiği ‘Kör Noktada’ filmi ile en iyi yönetmen, en iyi yapım ve en iyi senaryo dallarında üç ödül aldı. Polat ödülünü ‘adalet ve özgürlük için cesurca mücadele eden tüm kadınlara’ ithaf etti.

‘YILMAZ GÜNEY BENİM USTAM’

‘Kör Noktada’ filminin yapımcısı Mehmet Aktaş, törene gönderdiği mesajda ödülünü Yılmaz Güney’e adadı. Yılmaz Güney için “Benim ustam” diyen Aktaş, şu ifadeleri kullandı: “O, benim ustam ve yol göstericim. Filmleri ve yaşamıyla beni sinema dünyasına kazandırdı.”

İKİ KÜRT YÖNETMEN DAHA ÖDÜL ALDI

Berlin’de geçen cuma düzenlenen törende Polat’ın yanı sıra Kürt kadın yönetmenler Soleen Yusef ve Milena Aboyan da farklı dallarda ödüller aldı. Duhoklu olan Soleen Yusef’in ‘Başarmak’ adlı filmi ‘En İyi Çocuk Filmi’ ödülüne, Suriyeli yönetmen Milena Aboyan’ın ‘Elaha’ filmi ise ‘En İyi Yapım’ ve ‘En iyi kadın başrol’ ödüllerine layık görüldü.

‘KÖR NOKTADA’, OĞLU KAÇIRILAN KÜRT BİR ANNEYİ ANLATIYOR

Kars’ta çekilen politik gerilim filmi ‘Kör Noktada’ oğlu JİTEM tarafından kaçırılan ve kaybedilen Kürt bir anneyi konu alıyor. Yıllardan beri her cuma oğlunun kaybolduğu gün pişirdiği çorbanın aynısını pişirerek oğlunun anısını yaşatan Hatice Ana’nın hikayesi belgesel film tarzında çekildi.

Film, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 42’ncisi düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi kurgu ödüllerine layık görülmüştü.

Geçtiğimiz Şubat ayında ‘Berlinale Encounters’ bölümünde dünya prömiyerini yapan ‘Kör Noktada’ filmi, Berlin Film Festivali’nin de açılış filmi olmuştu.