Begit’e dönük tepkiler sürüyor: Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz

Begit’e dönük tepkiler sürüyor: Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz
Yayınlama: 07.05.2024

Bêrecûk Belediye Başkanı seçildikten kısa bir süre sonra DEM Parti’den istifa eden Mehmet Begit’e yönelik tepkiler sürüyor. Belediye binası önünde toplanan kitle, “Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz” mesajı verdi.  

Riha’nın Bêrecûk (Birecik) ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) seçilen ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit’e dair tepkiler sürüyor. DEM Parti Bêrecûk Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas ile Riha Milletvekili Ömer Öcalan, Agirî Milletvekili Heval Bozdağ, Xelfetî Belediye eşbaşkanları Saniye Bayram ile Mehmet Karayılan, Pirsûs Belediye Eşbaşkanı Ayten Kaya’nın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, belediye binası önünde açıklama yaptı. 

Polis engeline rağmen yapılan açıklamada, “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. Açıklamada “İrade gaspına hayır, istifa et”, “Hırsızlığa prim yok”, “Belediye halkındır öyle kalacak” ve “Halk hakkı olanı almaya geldi” dövizleri taşındı. 

DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, “Dün de buradaydık yarın da burada olacağız. Mehmet Begit istifa edene, halkın olanı halka iade edene kadar burada olacağız” dedi. 

‘HIRSIZLIK YAPAMAYACAĞINI ANLAYINCA…’ 

Belediye Eşbaşkanı Manas da, “Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz” diyerek tepkilerini sürdüreceklerini belirtti. Halkın iradesine sonuna kadar sahip çıkacaklarının altını çizen Manas,  “Bu belediye halkındır, halkın iradesidir, ihanet ile çalamazsın, yalanlarla çalamazsın, dolanlarla çalamazsın, bayrak ve poster siyasetiyle çalamazsın” dedi. Begit’e “Onurlu davran ve istifa et” çağrısında bulunan Manas, “Bu zat bu hırsızlık yapamayacağını anlayınca partimizden istifa etmiştir. Değerli encümenlerimize ve seçmenlerimize kirli teklifte bulunarak, hırsızlığına ve ihanetine ortak etmek istemiştir. Değerli halkımız ve encümenimiz gerekli cevabı vererek onurlu bir duruş sergilemiştir. Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini ret eden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla ve meclis üyelerimiz ile yol yürüyemez” şeklinde konuştu. 

’22 BİN KİŞİNİN İRADESİ GASP EDİLDİ’ 

Ardından konuşan DEM Parti Agirî Milletvekili Heval Bozdağ, yerel seçimlerde DEM Parti’nin Riha’da büyük kazanımlara imza attığını belirterek “Curnê Reş seçimleri iptal edildi, Bêrecûk ise gasp edilmek isteniyor. Burada gasp edilen halk iradesi. Burada binlerce kişinin emeği var. Bêrecûk halkı oyunu değişimden yana kullandı ama 22 bin kişinin iradesi gasp edildi. Begit tek başına belediyeyi yönetmek istiyor ama DEM Parti kolektif bir yöntem ile yönetme aday olan bir parti. Halkın olanı geri istiyoruz. Sorumluluğumuz var, partimize oy veren herkesin hakkını savunacağım. Vazgeçmeyeceğiz. En kısa sürede Begit istifa etmeli” ifadelerini kullandı. 

DEM Parti Riha Milletvekili Ömer Öcalan ise yaşananları “ihanet” olarak adlandırarak, devamında şunları söyledi: “Birecik halkı iradesine sahip çıkıyor. Herkes şunu soruyor: nasıl oldu da bir ay olmadan istifa etti? Birecik halkının beklentilerini karşılamayacağını bildiği için istifa etti. Yalanlara sarılarak istifa etti. Birecik halkı onurlu bir halk. Bu onursuzluğu kabul etmiyor bu halk. Demokratik siyaseti en üst seviyede sürdüreceğiz. Bu zat 31 Mart’tan önce başka sonra başka bir zat olmuştur. Belediye halkındır. Begit halkın iradesine sırt çevirmiştir. Halk bu dönek siyasete ve bu dönek zata selam dahi vermemeli. Bu dönekliği her yerde teşhir edeceğiz.”

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi “Direne direne kazanacağız” sloganları ile son buldu.