Barış Anneleri’nden ‘Özgürlük Yürüyüşü’ çağrısı

Barış Anneleri’nden ‘Özgürlük Yürüyüşü’ çağrısı
Yayınlama: 14.11.2023

Barış Anneleri Meclisi üyeleri, çatışmaların son bulması için tüm kesimleri Gemlik’e yapılacak “Özgürlük Yürüyüşü”ne çağırdı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için 18 Kasım’da Gemlik’e “Özgürlük Yürüyüşü” yapılacak. Yürüyüşe çağrıda bulunan Amed Barış Anneleri Meclisi üyeleri, savaşın son bulması için herkesin Özgürlük Yürüyüşü’ne katılmasını istedi. 

‘BARIŞ İÇİN YÜRÜYÜŞE KATILALIM’

Annelerden Müşeher Ülker, Abdullah Öcalan üzerinde ağır bir tecridin olduğunu, 2 buçuk yıldır kendisinden bir haber alınamadığını belirterek, tecridi kırmak ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek için Gemlik’e yürüyeceklerini söyledi. Yürüyüşlerinin birlik, beraberlik, barış için olduğunu kaydeden Ülker, “Ne olursa olsun insanlar dört duvar arasında ve hiçbir haber alınamayan Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istemelidirler. Kürtler arasında birlik, barışı getirecek anahtar İmralı’dadır. Bu anahtarı istiyoruz. Bu anahtarla özgürlüğü barışı, demokrasiyi getireceğiz” diye konuştu. 

Annelerin gözyaşlarının durması gerektiğini ifade eden Ülker, “Yeter artık Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz. Barış, özgürlük, cezaevlerinin kapıları açılması için herkesi Gemlik’e çağırıyoruz” dedi. 

‘BÜTÜN ANNELER GEMLİK YOLUNA’

Barış Annesi Hayriye Zuğurli ise, Ortadoğu’nun bugün tecrit altında olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de buna dahil. Bizler anneler olarak Türk ve Kürt annelerinin ağlamasını istemiyoruz. Maalesef Kürt anneleri sürekli ağlıyor. Artık bu savaşın son bulmasını istiyoruz” dedi. 

Annelerin gözyaşlarının son bulması için bütün anneleri Özgürlük Yürüyüşü’ne davet eden Zuğurli, “Bütün Kürt anneleri Gemlik yoluna çıkarsa belki tecridi kırarız. Onurlu bir barış böylelikle Kürdistan ve her yere gelir. Bu savaş iktidarların savaşıdır, halkların değil. Kürtler tecrit altında iken Türkler de tecrit altındadır. Barış istiyoruz, bunun içinde artık yeter, bu tecridi kıralım” diye konuştu. 

‘TECRİDİN KIRILMASINI İSTİYORUZ’

“Kürt ve Türk halklarının hepsi için barış istiyoruz” diyen Barış Annesi Meryem de, “Tecridin kırılmasını istiyoruz. Bütün cezaevindeki tutukluların bırakılması için herkesi Gemlik yürüyüşüne davet ediyoruz” şeklinde konuştu.