Batman’da 7 bin fıstık fidesi yandı

Batman’da 7 bin fıstık fidesi yandı
Yayınlama: 14.06.2020

Batman Merkeze bağlı Çayüstü Köyü’nde çıkış nedeni bilinmeyen yangından dolayı 300 dönümlük arazide 7 bin fıstık fidesi kül oldu.

Batman Merkeze bağlı Çayüstü Köyüne (Beda) üç kilometre uzaklıkta bulunan ekili arazide öğlen saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenden kaynaklı yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yangın geniş bir alana yayılan yangına itfaiye 2 saat sonra müdahale etti. Yangından dolayı yaklaşık 300 dönüm arazide 7 bin fıstık fidesi kül oldu.

‘ZARARIMIZ KARŞILANSIN’

Fıstık fidelerinin yaklaşık dört yaşında olduğunu ifade eden tarla sahibi Suat Ekinci, maddi zararlarının en az 2 milyon TL olduğunu söyledi. Yangın nedeniyle biyolojik canlıların da zarar gördüğünü dile getiren Ekinci, tarlanın kendisine gelmesinin zaman alabileceğini ifade etti. Ekinci, şunları söyledi: “İki gün önce de aynı yerden yangın çıktı. O gün o kadar rüzgar yoktu. Bugün ise rüzgar çok şiddetli bu nedenle alevler hızlı yayıldı. Yangının ilk çıktığı yerde müdahale hızlı yapılabilse yangın kontrol altına alınabilirdi. 10 -15 dakika gibi bir sürede gelmesi gereken itfaiye ekipleri yaklaşık iki saat sonra buraya gelebildi.” Sulama sistemlerinin zarar görmesinden dolayı kendi imkanlarıyla fidanları suladıklarını anlatan Ekinci, “En az 2 milyon TL zararımız bulunuyor. Kovalarla gördüğünüz gibi fidanlara su vererek onları kurtarmaya çalışıyoruz. Ama kurtarılacak gibi görünmüyorlar. Devlet yetkililerinden zararımızın karşılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.