Batman’da Serê Salê kutlanacak

Batman’da Serê Salê kutlanacak
Yayınlama: 11.01.2023

Kürtler 13 Ocak gününü 14 Ocak’a bağlayan geceyi Serê Salê (yılbaşı) olarak kabul eder. Batman’da Serê Salê, 13 Ocak’ta düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kürtlerin Güneş yılı esasına dayalı Rumi takvime göre yılbaşı olarak kabul ettiği 13 Ocak için hazırlıklar başladı. Batman’da kültür sanat alanında faaliyet yürüten Bahar Kültür Merkezi, çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Kürtlerin Güneş yılı esasına dayalı Rûmî takvime göre yılbaşı olarak kabul ettiği 13 Ocak için hazırlıklar başladı. Serê Salê kutlamalarında, erkekler kadın kıyafetleri, kadınlar ise erkek kıyafetleriyle sokak sokak “Serê salê pîroz be” diyerek gezer. Kürdistan’ın her bölgesinde kutlanan Serê salê kültürünü diri tutmak adına birçok kurum farklı etkinlikler düzenliyor. Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt gibi birçok kentte kültür sanat alanında faaliyet yürüten kurumlar, renkli etkinlikler sunuyor.  

Bu kapsamda Batman’da Bahar Kültür Merkezi ile Batmanburada organizasyonuyla, 13 Ocak’ta Korik mahallesi Elegance Düğün Salonu’nda bir etkinlik düzenleyecek. “Serê salê binê salê” başlığıyla saat 19.00’da başlayacak etkinlikte, Aram Serhat, Şêrzat, Evin Batı, Koma Sorjiyan, Ömer Yeşil, Baran Çelebi, Kolektifa Ritmen Azad ve dengbêjler eserlerini seslendirecek.