Bitlis ve Siirt’te bombalama, Şırnak’ta operasyon

Bitlis ve Siirt’te bombalama, Şırnak’ta operasyon
Yayınlama: 24.06.2024

Askeri operasyonun genişletildiği Bedlîs’in Xîzan ilçesi ile Sêrt’in Şirwan ve Perwarî bölgelerinde ormanlık alanlar bombalanırken, Elkê ilçesinde de başlatılan operasyon sonrası çatışmaların yaşandığı öğrenildi. 

Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ilçesi ile Sêrt’in Şirvan ve Perwarî ilçelerini kapsayan geniş bölgede 22 Haziran’da başlatılan askeri operasyon devam ediyor.  Operasyonun Xîzan’ın Akûnis, Govan, Lanîlan, Xûlepûr, Kekulan, Sûreh, Pertawan, Hûzeran, Giran, Mezra Pisyan, Geliyê Nemiran, Desta Ovî, Deşta Kaviltîn ve Çiyayê Hêstirê (Hêstir Dağı) köyleri ile Sêrt’ın Şirwan ve Perwarî bölgelerini kapsadığı belirtildi. 

Yüzlerce asker ve korucunun katılımıyla başlatılan operasyonda, köylerin kırsal ve ormanlık alanları helikopterle bombalanıyor. 

ORMANLIK ALANLAR BOMBALANIYOR

Giran ve Hûzeran köyünün dünden bu yana abluka altında olduğu belirtilirken, ormanlık ve meyve ağaçlarının olduğu alanlarının bombalandığı kaydedildi.  Öte yandan köylerin giriş-çıkışlarında Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldığı ve yurttaşların bu şekilde köylerine girebildiği belirtildi. 

YAYLAYA ÇIKIŞLAR ENGELLENİYOR

Öte yandan Mezra Pisyan, Geliyê Nemiran, Deşta Ovî ve Deşta Kaviltîn yaylalarının yasaklandığı belirtildi. Kırsal operasyonun yoğun bir şekilde başlatılması sonucu yaylalara gidemeyen köylüler, “Operasyon başladığından bu yana köydeki işlerimiz aksadı. Koyunlarımızı sağamıyoruz, yaylaya çıkamıyoruz. Sürekli silah sesleri ve bomba seslerine maruz kalıyoruz. Her yıl sürekli olarak bu operasyon devam ettiriliyor” dedi.  

ŞIRNEX 

Şirnex’in Elkê (Beytüşşebap) ilçesine bağlı Melesê, Çiyayê Bermal ve Hemka köylerinin kırsalında 21 Haziran’da başlatılan askeri operasyon sürüyor. Operasyon sonrası korucu ve askerler ile HPG’liler arasında çatışmaların yaşandığı öğrenildi. 

Söz konusu köylere giriş çıkışlar valilik tarafından 21 Haziran’da 7 günlüğüne yasaklanmıştı.