Diyarbakır Kampüs cezaevinde 32 tutsak gıdadan zehirlendi!

Diyarbakır Kampüs cezaevinde 32 tutsak gıdadan zehirlendi!
Yayınlama: 24.06.2024

AMED – Diyarbakır Kampüs Cezaevinde tutulan 32 tutsak gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırıldı. Amed Barosu, ÖHD ve İHD yetkilileri göreve çağırdı. 

Amed Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed şubeleri Diyarbakır Kampüs Cezaevi’nde yaşanan yemek zehirlenmesine dair yazılı açıklama yaptı. Sanal medya hesapların yapılan açıklamada 23 Haziran gecesi gıda zehirlenmesine dair gelen bilgi ardından baro, ÖHD ve İHD üyeleriyle cezaevi ziyaret edildiği belirtildi. 

Tutsaklarla yapılan görüşmeye de yer verilen açıklamada, “Bayram sebebiyle yaklaşık 10 gündür yemeklerde sorun olduğu, bu süre içerisinde ishal vakalarında artış olduğu; 23 Haziran’da verilen yemekten (şnitzel tavuk) koku geldiği, su kesintilerinin sıklıkla olduğu ve suyun geldiği vakitlerde kirli aktığı belirtilmiştir. Kampüste bulunan 32 mahpusun kusma ve bulantı gibi şikâyetlerle hastaneye sevkleri gerçekleştirilmiş; tedavilerinin akabinde mahpuslar taburcu edilmişlerdir” denildi. 

Tüketilen gıdalar için besin miktarının yeterliliği, çeşitliliği, kalitesi, hijyen ve besin değerinin korunmasının önemle dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu vurgulanan açıklamada, cezaevinde 14 Mayıs 2024’te de zehirlenme vakası olduğu hatırlatıldı. Benzer bir olayın yaşanmasının iaşe ve besin değeri yetersizliğini gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Beslenme sorununun derhal çözüme kavuşturulmasını ve mahpusların en temel insani haklarından olan gıda ve sağlığa erişim haklarının güvence altına alınmasının devletin temel sorumluluğu olduğunu yeniden hatırlatıyor, benzer vakaların bir daha yaşanmaması için yetkilileri gerekli özen ve sorumluluk çerçevesinde göreve davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.