Bitlis ve Van’daki ev baskınlarında en az 43 kişi gözaltında

Bitlis ve Van’daki ev baskınlarında en az 43 kişi gözaltında
Yayınlama: 28.11.2023

Bitlis ve Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında yaşlı ve hastaların da olduğu en az 43 kişi gözaltına alındı. Soruşturmada gizlilik kararı olduğu ve 24 saat avukat görüş yasağı bulunduğu öğrenildi.

Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçe merkezleri ile köylerinde bugün çok sayıda eve baskın düzenlendi. ‘Terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘terör örgütüne yardım etmek” suçlamalarıyla yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskın öncesi köyler askerler tarafından ablukaya alındı. Sonrasında ise birçok eve baskın düzenlendiği belirtildi.

Van’ın merkeze bağlı Gevaş ve İpekyolu ilçelerinde de Bitlis’teki soruşturma kapsamında birçok eve baskın düzenlendi. Soruşturmada gizlilik kararı olduğu ve 24 saat avukat görüş yasağı bulunduğu öğrenildi. Her iki operasyonda en 43 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında yaşlı ve hasta birçok kişi de bulunuyor. Gözaltına alınanların Bitlis’e götürüleceği belirtiliyor. Bazı kişilerin gözaltı sırasında şiddete uğradığı, evlerin kapı ve pencerelerinin kırıldığı iddia edildi.

Bitlis ve Van’da gözaltılana alınan bazı isimler şöyle:

Süleyman Korkmaz, Medine Avcil, Abdurrahman Avcil, Şükrü Avcil, Beşir Çetin, Kerem Çetin, Turan Çetin, Agit Çetin, Welat Çetin, Sinan Çetin, Azize Çetin, Mazhar Hergül, Mahir Hergül, Şirin Hergül, Pekin Hergül, Cemal İnan, Erdal İnan, Sinan Aydın, Zakir İnan, Memixan Avras, Eylem Deniz Avras, Helin Avras, Keziban Avras, Maşallah Elmas, Şakir Arvas, Cevdet Arvas, Tahir Arvas, Murat Arvas, Zübeyde Arvas, Nurullah Arvas, Mutalip Arvas. Reşit Aydın, Emrullah Aydın, Bedrettin Gezici, Elif Gezici, Hasibe Gezici, kanser hastası İsa Gezici, Mahsun Gezici, Serkan Gezici, Mustafa Gezici, Emin Gezici, Sedat Gezici, Gürgün Çiftçi. (MA)