BM’den Cumartesi Anneleri için çağrı: Suçlamalar düşürülmeli

BM’den Cumartesi Anneleri için çağrı: Suçlamalar düşürülmeli
Yayınlama: 04.05.2023

Cumartesi Anneleri’nin yargılandığı davaya ilişkin suçlamaların düşürülmesi için BM’den çağrı geldi. BM İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, “Yakınlarını onurlandırmak ve anmak için toplanmak değil, insanları kaybetmek suçtur” dedi.

 Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, Cumartesi Anneleri’nin yargılandığı davanın ilk duruşması öncesinde Türkiye’ye suçlamaların düşürülmesi çağrısında bulundu. Lawlor, kaybedilen yakınları anmanın değil kaybetme eyleminin suç olduğunu vurgularken, davayı “eziyetin son kanıtı” diye niteledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Lawlor, şu ifadeleri kullandı: “Kaybedilen yakınlarını barışçıl biçimde onurlandırmak ve anmak için toplanmak suç değildir. İnsanları kaybetmek suçtur. Bugünkü dava Türkiye’de insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldığı eziyetin son kanıtı. Suçlamalar düşürülmeli.”

Cumartesi Anneleri’nin geçen sene 30 Ağustos Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü’nde İstanbul’da kaybedilen kişilerle anılan Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda yapmak istediği basın açıklaması engellenmiş, kayıp yakınları gözaltına alınmıştı. Kayıp yakınlarına polis saldırısının ardından açılan davanın ilk duruşması bugün Küçükçekmece 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Davada Maside Ocak, Hüseyin Ocak, Ali Ocak, Besna Tosun, Hanım Tosun, Hasan Karakoç, Hanife Yıldız, Gülseren Yoleri, Hüseyin Aygül, Ferit Barut, Aynur Ergül, Derya Deniz, Hüsnü Alkan ve Türkan Acar, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ile suçlanıyor.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, dava öncesinde “‘Kayıplarımız nerede?’ diye sorduğumuz için yargılanıyoruz. Bu hukuk dışı tutuma karşı herkesi, vicdani bir itiraz olarak duruşmaya katılmaya ve Cumartesi Anneleri ile dayanışma göstermeye çağırıyoruz” açıklamasını yapmıştı.