Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı tutuklandı

Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı tutuklandı
Yayınlama: 04.05.2023

Eskişehir merkezli 8 kentte gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 23 kişiden aralarında Yeşil Sol Parti Eskişehir Adayı Müslüm Koyun’un da bulunduğu 4 kişi tutuklanırken, 7 kişiye ise ev hapsi verildi.  

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 30 Nisan sabahı, 8 kentte düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Etkin Haber Ajansı (ETHA) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu  (SGDF) üyelerinin de bulunduğu 23 kişi bugün emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ETHA editörü Nadiye Gürbüz ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilli adayları da yer aldığı gözaltındaki kişiler için dosyaya gizlilik kararı ve avukat kısıtlılığı getirilmişti.

4 KİŞİYE TUTUKLAMA 7 KİŞİYE EV HAPSİ

Eskişehir’de ve İstanbul’da adliyeye sevk edilen ve savcılık tarafından adliyeye sevk edilenlerden Yeşil Sol Parti Eskişehir 3’ üncü sıra milletvekili adayı Müslüm Koyun, İstanbul 1’inci bölge 16’ıncı sıra adayı Burcu Ayyıldız ve İzmir 1’inci Bölge 8’inci sıra adayı Arefe Merryem Yıldırım’ında aralarında bulunduğu 15 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenlerden Yeşil Sol Parti milletvekili üyesi Müslüm Koyun, Sinan Çelebi, Adnan Özcan, Selvinaz Göçmez “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanırken, İzmir 1’inci Bölge 8’inci sıra adayı Arefe Meryem Yıldırım, Ebrar Uz, Hasan Polat, Uğur Ok, Tuncay Yıldırım Özen, Merve Havalı ve Sude Çağlar hakkında ise ev hapsi verildi.

4 KİŞİ SERBEST

Deniz Konak, Sadrettin Polat, Bedran Çoğaltay ve Alperen Aktaş ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.  Geriye kalan

13 kişinin sorgusu ise devam ediyor.