Buldan: İlk darbe 7 Haziran’a yapıldı, HDP bir kez daha kazandı

Buldan: İlk darbe 7 Haziran’a yapıldı, HDP bir kez daha kazandı
Yayınlama: 07.06.2020

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 7 Haziran 2015 seçimlerinin Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek, “İlk darbe 7 Haziran’a yapıldı. HDP bir kez daha kazandı. HDP Türkiye halklarının sığınacağı bir liman oldu” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleriyle birlikte partisinin Iğdır İl Örgütü’nü ziyaret etti. 
 
‘AKP KAYBETTİKÇE HDP BÜYÜYOR’
 
Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Buldan, şunları söyledi: “AKP hükümeti toplumsal karşılığını artık kaybetmiştir. Toplumsal desteği kaybeden bir iktidar, kaybetme karşısında muhalefete saldırı esas almıştır. Evet, anketlerde AKP’nin düşüşünü görüyoruz, biliyoruz. İşte bu saldırı, atanan kayyımlar, irade gaspı, tam olarak AKP’nin kaybettiğinin göstergesidir. AKP kaybettikçe, HDP’nin büyüdüğünü görüyor. Bu saldırının asıl amacı, HDP’nin büyümesine yönelik bir saldırıdır. Onlar kaybettikçe biz büyüyoruz, onlar kaybettikçe bu saldırıyı hız kesmeden devam ettiriyorlar. Sadece belediye başkanlarımıza değil, bugün halkların iradesi olan Hakkari ve Diyarbakır milletvekillerimiz, sayın Leyla Güven ve Musa Farisoğulları, 3 gün önce Mecliste milletvekillikleri düşürülerek, gözaltı alındılar ve cezaevine konuldular. 4 Kasım’da Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın ve onlarla birlikte onlarca milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. 4 Kasım’ın ardından siyasi darbeler devam etti. Hem belediyelere hem vekillere yönelimler oldu. Bugün 7 Haziran’ın yıldönümü. Türkiye halkları çok iyi bilir ki, 7 Haziran Türkiye halklarına umut veren bir tarihtir, bir dönüm noktasıydı. 
 
HALKLARIN LİMANI
 
7 Haziran 2015 seçimleri Türkiye’de yeni bir aralığın, yeni bir kapının, bir değişimin ve dönüşümün başlangıcıydı. İlk darbe 7 Haziran seçimlerine yapıldı. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin başarısını hazmedemeyenler, seçimleri iptal ettiler ve 1 Kasım tarihinde ülkeyi bir kez daha seçime götürdüler. Ne oldu? HDP bir kez daha kazandı. Ne oldu? HDP seçimi kaybetmedi. Ondan sonraki seçimlerde de HDP umut oldu. HDP Türkiye’de halkların sığınacağı bir liman oldu. 
 
HDP OLMADAN KİMSE SEÇİMİ KAZANAMAZ
 
31 Mart yerel seçimlerinde her türlü engellemeye rağmen, kayyım gasplarına rağmen, birçok belediyede eşbaşkanlık kazandı. İstanbul seçimleri Türkiye tarihinde bir ilktir. Faşizmin karşısına, saldırının karşısına, şiddetin karşısına, yok saymanın karşısına, inkarın karşısına, demokrasi güçlerinin birlikte karşı çıktığı bir tarih 23 Haziran seçimleridir. İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da, Mersin’de HDP olmadan hiç kimse seçimi kazanamaz bir hale geldi. Bugün de iddia ediyoruz: Bundan sonra Türkiye’nin hiçbir yerinde HDP olmadan kimse seçimi kazanamaz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.