‘Ceylan, eşinin ailesi tarafından öldürüldü’

‘Ceylan, eşinin ailesi tarafından öldürüldü’
Yayınlama: 14.05.2020

Eşinden şiddet gördüğü için karakoldan darp raporu aldıktan 3 gün sonra yaşamını yitiren Ceylan Akpolat’ın ailesi, çocuklarının eşinin ailesi tarafından öldürüldüğünü iddia diyor.


Ağrı’nın Hamur ilçesi Süleyman Kümbet (Sileman kombet) köyüne bağlı Aşağı Yurt (Şirik) mezrasında, aile içi şiddete maruz kaldığı için İlçe Jandarma Karakolu’na başvurduktan 3 gün sonra cansız bedeninin evde asılı bulunduğu iddia edilen 25 yaşındaki Ceylan Akpolat’ın ailesi yaşananları anlattı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Özlem Yayan’ın ulaştığı Akpolat ailesi, gerekli önlemler alınmaması nedeniyle öldürüldüğünü söylüyor.

Ceylan’ın annesi Zozan Kaya, kızının öldürüldüğünü ve olaya intihar süsü verildiğini söylerken, ağabeyi Kasım Kaya, Ceylan’ın 7 yıllık evliliği boyunca, eşi Fecri Akpolat’ın anne ve babasının şiddetine maruz kaldığını, darp raporuyla karakola başvurmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını belirtti.

‘ÖLDÜRÜP İNTİHAR SÜSÜ VERDİLER’

Ağrı Diyadin’de yaşayan Akpolat’ın ağabeyi Kasım Kaya, kardeşinin gördüğü şiddetten dolayı koruma talebinden 4 gün sonra hayatını kaybettiğini ifade ederek kardeşinin öldürüldüğünü ileri sürdü:

“Ceylan’ın eşi 3 yıl önce çalışmaya gittiğinde, kayınvalidesi ve kayınpederi kardeşime şiddet uyguluyorlardı. Kardeşim bir şekilde karakola gidip şikayetçi oldu. Biz de kardeşimi alıp evimize getirdik. Kardeşimin tekrar eve dönmesi için sürekli aile büyüklerini evimize gönderdiler. Kardeşimin gitmesine izin vermedik. Bir hafta sonra kardeşim kendisi dönmek istedi. Çocuklarının olduğunu, annesiz kalmalarını istemediğini söyledi. Eşi Fecri Akpolat ile aralarında çok büyük bir sorun yoktu. Kardeşimi öldüren Fecri Akpolat’ın annesi Afiye Akpolat ve babası Kasım Akpolat’tır. Kardeşimin 3 çocuğu var ve bir kızı ise 3 aylık.”

CEYLAN, DARP RAPORU VERİLDİKTEN YAKLAŞIK 3 GÜN SONRA HAYATINI KAYBETTİ

Kardeşinin söz konusu olaydan bir yıl sonra tekrar Fecri Akpolat’ın annesi Afiye ve babası Kasım’ın şiddetine maruz kaldığını söyleyen ağabey Kaya, “Geçen sene yine bu zamanlar kardeşim babamı arayarak, eşinin ailesinin kendisine şiddet uyguladığını söyledi. Babam kardeşimi eve getirdi, 3 ay yanımızda kaldı. Tekrar çocukları için gitmek zorunda kaldı. Kısa bir süre sonra yine aynı şekilde bu sistematik şiddet devam etti. Kardeşim bu sefer bir şekilde onlardan kaçıp, jandarmaya haber verdi. Onu karakola, ondan sonra da hastaneye götürdüler. Doktor darp raporu verdi. Bir de Fecri Akpolat’ın ailesine 3 bin TL para cezası verdi. Aslında devlet orda çok büyük yanlış yapıyor. Para cezası yerine koruma vermesi gerekiyordu. Zaten darp raporu verildikten sonra araya 4 gün girmeden kardeşim hayatını kaybediyor” dedi. 

‘BOYNUNDA 3 AYRI İP İZİ’

Fecri Akpolat ve ailesinin kardeşinin cenazesini hastane önüne bırakıp kaçmaya çalıştığını dile getiren Kaya, genç kadının boynunda 3 ayrı ip izinin olduğunu söyledi. Kardeşinin öldürülüp intihar süsü verildiğini öne süren Kaya, şöyle devam etti:

“Eğer siz bir insan öldürmediyseniz, getirip cenazenizi hastaneye bırakıp kaçmazsınız. Ceylan’ın cenazesini getirip hastane önüne bırakıp kaçmaya çalıştılar. Biz kardeşimi öldürenlerden aynı gün içerisinde hemen şikayetçi olduk. 30 yaşındayım, kendini boğan insanları gördüm. Bir insan kendini boğmaya kalktığında, boynuna o ipi geçirdiğinde pişman olur. O ipten kurtulmaya çalışırken bir şekilde tırnakları boynunu çizer. Ama kardeşimde öyle bir şey yoktu. Kardeşimi gördüm, boynunda 3 tane ipin izi vardı. İki tane ip boynunu hafif çizmişti. Ama diğer ip ise kardeşimin boynunda çok büyük bir yara izi bırakmıştı.”

‘VÜCUDUNUN BİR ÇOK YERİNDE DARP İZLERİ VARDI’

Kızının öldürüldüğünü savunan anne Zozan Kaya ise genç kadının vücudunun birçok noktasında darp izi olduğunu söyledi. Cenazesi Diyadin’e getirilerek defnedilen genç kadının, yerde sürüklenmekten dolayı sırtındaki derinin soyulduğunu dile getiren anne Kaya, “Vücudunun birçok yerinde çürükler, darp izleri vardı. Sırtında izler vardı. Yerde sürüklemişler büyük ihtimalle; çünkü sırtının tamamı soyulmuş durumdaydı. Yüzü, sırtı, elleri ve ayak topuğu, neredeyse vücudunun tamamı mosmor olmuş şekildeydi. Vücudunda sağlam yeri kalmamıştı” diye anlattı.

‘TEK İSTEĞİMİZ OLAYIN ÜSTÜNÜN KAPATILMAMASI’

Kızının 7 yıldır sistematik şiddete maruz kaldığını yineleyen anne Kaya, “Tek isteğimiz bu olayın üstünün kapatılmaması. Kızım için adalet istiyoruz. Biz sadece kızımı öldürenlerin ve çocuklarının öksüz kalmasına sebep olanların cezalarını çekmesini istiyoruz. Yaşadığımız bu acının başka kimsenin başına gelmesini istemiyoruz. 3 aylık kızı şimdi annesiz ne yapacak? Bir insan 3 aylık çocuğunu bırakıp intihar etmez. Kızım evlendiğinden beri sürekli şiddete maruz kaldı. Bir insanın evladına böyle işkence edilmez. Kızımın acısını bana yaşatanların cezalarını çekmelerini istiyorum. Tek isteğim bize yardımcı olunması. Sesimizi duysunlar” çağrısı yaptı. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.