CHP’li belediye başkanı görevden alındı

CHP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, hakkında verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezası nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

CHP’li belediye başkanı görevden alındı
Yayınlama: 23.06.2020

CHP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, “ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla hakkında verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezası nedeni ile İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Balıkesir’in CHP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, “ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılması üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Balıkesir Valiliği, “Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/165 sayılı Kararı ile Belediyenin mülkiyetinde bulunan Erdek İlçesi 12 Pafta 165 Ada ve 65 Parsel sırasında kayıtlı ve üzerinde Akaryakıt İstasyonu bulunan gayrimenkul için Akaryakıt İstasyonu Yapılması ve İntifa Hakkı İhalesi ile Akaryakıt İstasyonu Kiralama İhalesi yapıldığı, her iki ihalede serbest rekabet ortamının kasıtlı olarak engellenerek sonucu süreç başlamadan belli olacak şekilde planlama yapıldığı ve her iki ihalenin tek katılımcı ile gerçekleştirilerek planlandığı şekilde sonuçlandırıldığı tespit edilerek Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın İhaleye Fesat Karıştırma Suçu kapsamında 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği ve bu kararın Yargıtay 5.Ceza Dairesinin 20.05.2020 tarih ve E:2017/4134, K:2020/11110 numaralı kararı ile onandığı anlaşılmıştır” denildi.

TEDBİREN GÖREVDEN ALINDI

Uzaklaştırma kararının Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince yapıldığı belirtilen açıklamada, “Belediyenin önemli bir taşınmazı ile ilgili iki ayrı ihale süreci konusunda yukarıda belirtildiği şekilde bizzat mahkeme kararıyla tespit yapılması ve bu kararın onanması üzerine adı geçen Belediye Başkanı Anayasanın 127’nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca 22.06.2020 tarihinde görevinden uzaklaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

İLK UZAKLAŞTIRMA

Sarı, 21 Mart 2019 tarihinde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile yargılandığı davadan aldığı 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından da onanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınmıştı. 31 Mart seçimlerinde tekrardan aday olan Sarı, yüzde 52 oy ile belediye başkanı seçilmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.