Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında ‘demokrasi ittifakı’ çağrısı yaptı.


Geçtiğimiz hafta, ‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ ile Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya yürüyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), bugün Meclis’te grup toplantısında bir araya geldi.

‘KORKU DUVARLARINA KARŞI YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDECEK’

Meclis grup toplantısında kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar sözlerine ‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’nü değerlendirerek başladı:

“Bütün darbecilerin ilk yaptığı iş halkın iradesine el koymak, o iradeyi yok saymaktır. O iradenin yerine kendi emirlerini ve kendi demirlerini geçirmektir. O nedenle bu yürüyüşe darbeye karşı demokrasi yürüyüşü adını verdik. Bu yürüyüş nefes alamayan bütün toplum kesimleri içindi. Yürüyüş boyunca iktidarın her türlü engellemesine maruz kaldık. Kuşatmalara çemberlere alındık, hapsedilmek istendik. Bazen yolda araçlarımızdan fazla güvenlik ekibi aracı vardı. Gittiğimiz her yerde halk ile buluşmamızın engellenmesi için her şey yapıldı. Ama bilmiyorlarki ‘buluşma’ sadece fiziki temasla olmaz. Biz halkımızla sesimizle buluşuruz. İşte bu yürüyüşte engelleyemedikleri esas şey buydu. Biz halkımızla yüreklerde dolu dolu buluştuk. Ama en önemlisi inançlarımızda, kararlılığımızda buluştuk. Korku duvarlarına karşı bu yürüyüşümüz devam edecek.

‘BU YÜRÜYÜŞÜ EN ÇOK GENÇLER İÇİN YAPTIK’

Bu yürüyüşü ‘en çok gençler için yaptık’ desem abartı olmaz. Çünkü gelecek, en çok gençlerin meselesidir ve en çok onları ilgilendirir.  Biz demokratik ve özgür bir gelecek için yürüdüğümüzü söylediğimizde esas bugünün gençlerine, yarını özgür bir şekilde verebilmek inancımızı dile getirmiştik. O istediğimizi hedefimizi dile getirmiştik. Toplumun kaynaklarını savaşa ve yandaşa değil gençlere ayrılması için yürüdük. Savaşa yapılan her yatırım, gençlerin geleceğine konan ipotektir, atılan her bomba, alınan her silah, gençlerin geleceğinde çalınmaktadır. O nedenle savaşa karşı yürüyoruz dediğimiz de tam da gençlerin özgür ve demokratik barış içinde bir gelecekte yaşamlarını istediğimizi ortaya koymuş olduk.

‘İKTİDAR İTİRAZDAN KORKUYOR’

İktidarın bizi engellemek için yaptıklarının gösterdiği temel bir husus var. O da korku. İktidar korkuyor. İktidar itirazdan korkuyor, hak arayışından korkuyor. İtiraz eden herkesi hain hak arayan herkesi terörist ilan ediyor. Korkunun bundan acık ifadesi olabilir mi? Bir ülkenin yüzde 60-70 nasıl oluyor da terörist olarak damgalanabiliyor. Bu halktan korkunun açık itirafıdır. O nedenle sokağa çıkan, itiraz eden herkesi boğmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama eğer bizler korkarsak bizim de ruhlarımızı kemirir, ruhsuz ve iradesiz bırakır. O nedenle korku duvarlarına karşı bu yürüyüşümüz devam edecek.”

‘BAROLAR KARŞI HAZIRLANAN DÜZENLEMELER DARBECİ ANLAYIŞIN BİR YANSIMASI’

Darbeler karşı demokrasi yürüyüşü’nün ardından Baroların ‘Savunma yürüyor’ başlığıyla Ankara’ya yaptığı yürüyüşü değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Sancar, bu tür yürüyüşlerin korku duvarlarının aşılması için izlemesi ve ilham alınması gerektiğine dikkat çekti. Barolara karşı hazırlanan düzenlemelerin iktidarın darbeci anlayışının yansıması olduğunu belirten Sancar, Baroların yürüyüşünü ‘Haysiyet Yürüyüşü’ olarak tanımladı. 

“Barolar’da kendilerine dayatılan demir kafesi reddetmek adına yürüyorlar. Bu iktidar darbecidir dediğmizde bazıları bunu çok abartılı buluyorlar. Oysa eğer toplumda çoğulculuğu yok etme niyetinde olan bir iktidar varsa, bu iktidarın zihniyeti darbeciliktir.

Eğer bir iktidar çeşitli toplum kesimlerini iradesini yok etmek istiyorsa bu iktidar darbecidir. İşte barolara karşı hazırlanan düzenlemeler tam da iktidarın bu darbeci anlayışının yansımasıdır. Hoş iktidar sözcüleri bunu zaten saklamıyorlar. Kendilerine itiraz eden herkesi susturmak istediklerini açık açık söylüyorlar.  Onlar bu kadar açık söylüyorsa bizlerin de en az o kadar cesur olması gerekiyor. Herkesin, iradesine göz dikilen, haysiyeti hedef alınan, herkesin açıkça bu cesareti göstermesi gerekiyor. İşte barolar da bu cesareti gösterdi. Haysiyet mücadelesindeki yerlerini sağlam bir şekilde aldılar.

Yarın gazetecilerin duruşmaları var, uyduruk iddianamelerle, sadece iktidarı rahatsız ettikleri için gözaltına alındılar, tutuklandılar. Cezaevlerinde binlerce siyasetçi var, çoğu bizim arkadaşımız, onlarca yüzlerce aydın var, gazeteci akademisyen var. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ama bir tanesi o kadar çarpıcı ki, diğerlerini uzun uzun açıklamaya gerek bırakmıyor. O da sevgili Selahattin Demirtaş’ın dosyasıdır. Bugüne kadar yargı eliyle sahneye konulan oyunlar, akla ziyan verecek kadar komik absürt ve tehlikeli. Göz göre göre herkesin gözü önünde hiç sakınmadan büyük bir pervasızlıkla yargı mekanizmasını kullanarak, Selahattin Demirtaş’ı içeride siyasi rehine olarak tutmaya devam ediyorlar.

‘MESELE SADECE HDP VE KÜRT HALKININ DEĞİL’

Güçlü itiraz eden her sesten korkuyorlar. İnançlı yürüyen herkesten korkuyorlar. Tabi ki HDP’den de korkuyorlar. Ama hatırlatmama gerek olmayan, hepimizin bildiği bir atasözü var: Korku ecele fayda getirmez sadece ruhları kemirir, içine girdiği yapıyı bitirir. İşte bu korku onları bitirecek. İşte bu korku hep birlikte yürüyerek hepimizin iradesiyle adalet isteyen, demokrasi isteyen, özgürlük isteyen herkesin iradesiyle sandıklarda onları bitirecek. On nedenle bizler durmadan bir Demokrasi ittifakı çağrısı yapıyoruz. Bütün bunlar ancak birlikte mücadeleyle durdurulabilir. Biz gene direniriz, biz yine yürürüz. Ama artık herkes görmeli ki bu mesele sadece HDP’nin meselesi değildir. Kürt halkı iradesini ve inancını savunmak ve korumak adına her şeyi yapmış olan bir halktır. Bunu herkes biliyor ama bu mesele sadece Kürt halkını meselesi değildir.

‘KAYYIMLARDAN DAHA AÇIK BİR DARBECİ PRARİK OLABİLİR Mİ?’

Bu iktidar darbeci zihniyete sahiptir dediğimizde en çarpıcı örnek kayyım uygulamasıdır. Kayyım uygulamasından daha açık bir darbeci pratik olabilir mi? Yüzde 70’lere varan oyla seçilmiş belediye başkanlarını görevden alacaksın, oraya memurlarını tayin edeceksin sonra da millet iradesine  saygıdan söz edeceksin. Bu iktidarın millet iradesine saygı, halk iradesine itibar diye bir anlayışı yoktur. Türkiye Venedik Komisyonu bünyesinde olduğu AKP’nin kurucu üyelerinden biridir. Burada mahkeme kararını tanımıyor. Kendi iradesi ile üye olduğu kuruluşların kararlarını tanımıyor.

‘DENİZLERİ, ERDAL EREN’İ İDAM EDEN MAHKEMELER MEŞRU MU?’

İktidar ortakları 27 Mayıs kararlarını yok sayan bir kanun teklifini hazırlayıp Meclise sundular. Çok iyi yaptılar. Evet darbecilerin kurduğu mahkemelerde yapılan yargılamalar geçersizdir. O nedenle 27 Mayıs’tan sonra kurulan Yüksek Adalet Divanı’nın kararları ile idam edilen Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun idamları bu ülkenin tarihindeki en kara sayfalardandır. Ancak inandırıcı  olabilmeniz için bütün darbecilerin kurduğu mahkemelerde yapılan yargılamaları geçersiz saymalısınız. Darbeler arasında ayrım yaparsanız darbeciler kadar kötü bir şey yapmış olursunuz. 12 Mart da 12 Eylül de darbeydi. O mahkemelerin verdiği kararlarla idam edilen Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in ölümleri bir sorun bir yara değil midir? 18 yaşından küçük olduğu halde idam edilen sevgili Erdal Eren’i hatırlatmak yetmez mi? Erdal Eren’i idam sehpasına götüren o mahkemeler  meşru mu? Adalet isteğinde ayrımcılık en büyük adaletsizliktir.

‘HAKSIZLIĞA, ADALETSİZLİĞE UĞRAYAN HERKES KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ’NDEN İLHAM ALMALI’

Bakın Suriye’de çok sayıda Kürt partisi diyalog sonucunda önemli adımlar attılar. Niye yaptılar bunu? Çünkü varlıklarına yönelen bir tehdit var, saldırı var. Varlıklarını kimliklerini haysiyetlerini korumak için bir araya geldiler. Haksızlığa, adaletsizliğe uğrayan herkes bundan ilham almalıdır. Kürtler bir araya gelemezmiş, gelseler suç işlerlermiş gibi sözler sarf ediyorlar. Söz sarf etmekle kalmıyorlar. Bu birlik iradesine gölge düşürmek, korku salmak için bombalar yağdırıyorlar. Ama ben inanıyorum ki Kürt halkının temsilcileri varlık, hak ve kimlik mücadelesinde çok daha büyük adımlar atacaklar. Biz inandıklarımızın ve hakikatin peşindeyiz. Bizim öykümüz öyle karmaşık değil, sadedir.