CHP’li Faik Öztrak’tan Meral Akşener’e: Yolları açık olsun, kendileri bilir

CHP’li Faik Öztrak’tan Meral Akşener’e: Yolları açık olsun, kendileri bilir
Yayınlama: 07.09.2023

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Meral Akşener’in ‘yerel seçim’ açıklamaları ve ittifaksız yerel seçim tartışmalarıyla ilgili konuştu: “Kan kustuk kızılcık şerbeti içtik. Ama gitmek isteyene kal demeyiz. Yolları açık olsun, kendileri bilir.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Meral Akşener’in ‘yerel seçim’ açıklamalarına “Yolları açık olsun, kendileri bilir” diye yanıt verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programına konu oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Öztrak’a İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘yerel seçim’ açıklamaları da soruldu. Öztrak İYİ Parti’nin ittifak olmadan seçimlere gitme kararına ilişkin soruya, ‘Yolları açık olsun’ cevabını verdi.

Programın sunucusu Ezgi Gözeger’in Faik Öztrak’a yönelttiği, ‘Yerel seçimlerde yeniden ittifak olur mu?’ sorusuna ise “Biz her türlü fedakarlığı yaptık, yapılan eleştirileri sineye çektik. Kan kustuk kızılcık şerbeti içtik. Ama gitmek isteyene kal demeyiz, yolları açık olsun, kendileri bilir” diye yanıt verdi.

SARIBAL: İKİ BÜYÜKŞEHİRİ İYİ PARTİ YÜZÜNDEN KAYBETTİK

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldığı yayında 2019 yılında CHP’li adaylarla kazanılabilecekken Balıkesir ve Denizli büyükşehir belediyelerinin İYİ Parti’ye bırakıldığını ve bu yüzden kaybedildiğini söyledi.

Sarıbal şu ifadeleri kullandı:

“2019 yılında Balıkesir’i İYİ Parti’ye vermişiz Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanımız olsa kazanacağımız. Denizli’yi yine İYİ Parti’ye vermişiz Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanımız olsa kazanacağımız. Somut iki ili de içine alarak konuşuyorum. Bugün İYİ Parti’nin hele de tabanının Cumhuriyet Halk Parti tabanının bir kısım Anavatan, Doğru Yol Partisi’nden gelen kesim olarak değerlendirdiğimizde İYİ Parti’nin Genel Başkanı’nın iradesi elbette olur ama yerelde tabanda bir işbirliğine itiraz etmesi hem kendisine dair, hem siyasi geleceğine dair hem partinin kurumsallığına dair hem de toplumdaki tepkisel tutumlar açısından olumsuz olacağını ben buradan biliyorum. Meral Akşener’in de bunu bildiğini düşünüyorum.”

AKŞENER, 81 İLDE ADAY ÇIKARACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatih Altaylı ile yaptığı söyleşide yerel seçimlere ilişkin ittifak düşünmediklerini belirterek İstanbul ve Ankara dahil 81 ilde ayrı seçime gireceklerini söylemişti.

Akşener, yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “İttifak sistemi içinde yer almamaya kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı. Akşener, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara dahil 81 ilde aday çıkaracaklarını dile getirdi. İttifakların ülkeyi kutuplaştırdığı yorumunu yapan Akşener, “Biz bu partiyi CHP’nin adaylarını seçtirmek için kurmadık. Bitti” demişti.