Cizre’de binler toplandı: AKP gidecek, halklar kazanacak!

Cizre’de binler toplandı: AKP gidecek, halklar kazanacak!
Yayınlama: 08.04.2023

Cizre’de Yeşil Sol Parti’nin kadın seçim bürosu açılışında bir araya gelen binlerce kişiye hitap eden Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “AKP gidecek, biz geleceğiz. Türkiye’deki halklar kazanacak” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şırnak İl Örgütü, Cizre’de kadın seçim bürosunun açılışını genç, yaşlı ve kadın olmak üzer binlerce kişinin katılımıyla Cudi Mahallesi de gerçekleştirdi.  Açılışta sıklıkla “Jin Jiyan Azadî”,  “Bijî Serok Apo” “Direne direne kazanacağız” ve  “Bimire ixanet” sloganları atıldı. Alanda toplanan binler çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ve beraberindeki heyetin alana girişi esnasında havai fişekler patlatılırken, coşku tavan yaptı. Etkinlik depremde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

DİRENİŞİN DİYARI

Ardından toplanan kitleye hitap eden Uçar, “Cizre varlığın, kimliğin, kültürün, özgürlük mücadelesinin ve direnişin diyarı. Mehmet Tunçların, Asyaların ve onların direnişinin diyarı. Cizre halkı inkarcı politikalara dün de geçit vermedi bugün de geçit vermeyecek. Burada seçimin sonucunu çoktan belli eden bir coşku var. Bu iktidarın inkarcı, asimilasyoncu, gaspçı, talancı ve sömürücü politikalarına Cizre halkı dün de geçit vermedi, bugün de geçit vermeyecek. Bu iktidarın kadın düşmanı, Kürt düşmanı politikaları çoktan mefta oldu. Cizre halkının mücadelesi, özgürlük sevdası sadece buraya değil bütün dünyaya rehberlik ediyor. 8 Mart’ta “Jin Jiyan Azadi” zamanı diyerek alanlardaydık. Newroz’da her yerde alanlardaydık. Sesimizi, sözümüzü, değişim talebimizi, demokratik bir Türkiye’deki ısrarımızı dile getirdik. Bugün bu ısrarın devamını, teyidini buradan herkes görüyor. Türkiye halkları kazanacak, tek adam rejimi kaybedecek. HDP’nin köklü mücadelesini bundan sonra hep birlikte Yeşil Sol Parti ile sürdüreceğiz. AKP gidecek, biz geleceğiz. Bizim ittifakımız Yeşil Sol parti olarak, bugün burayı dolduran değişimin öncüsü olan gençlerle, emek sömürüsüne karşı direnen emekçilerle, erkek şiddetine karşı direnen kadınlarla, halklarımızla bugünden hepimize 14 Mayıs hayırlı olsun” dedi.

Ardından kadın seçim bürosu zılgıt ve alkışlarla açıldı. Alanda coşku, heyecan ve halay hiç eksik olmazken, açılıştan sonra Uçur ve beraberindekiler de halaya durdu.

Ardından yüzlerce kişi sloganlarla Cudi Mahallesi’nde yürüyüşe geçti.Polis, yürüyüşe geçen kitleye biber gazıyla saldırdı. (MA)