Cizre Merkez Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Burak Ercan hakkında açılan ikinci davada dinlenen öğrenciler, cinsel tacize uğradıklarını belirterek, Ercan’dan şikayetçi olduklarını söyledi.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Merkez Anadolu Lisesi’nde 43 öğrenciye cinsel tacizde bulunmaktan yargılandığı davada verilen 22 ay 15 gün hapis cezası istinafta onaylanan okulun müdür yardımcısı Burak Ercan hakkındaki diğer dava sürüyor.

Aynı zamanda Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi olan Ercan’ın “cinsel taciz”, “sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “basit cinsel saldırı” suçlarından yargılandığı davanın 3’üncü duruşması dün Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmaya, Şırnak Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’ndan Aycan İrmez, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü avukatı, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ile sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Sanık Burak Ercan ve avukatı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, iki öğrenci ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Şırnex Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun katılım talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, ilk olarak şikayetçi B.Y. dinlendi. B.Y. daha önce verdiği ifadelerin doğru olduğunu belirterek, bir sonraki duruşmaya katılmak istemediğini beyan etti. 

‘CİNSEL İÇERİKLİ KARİKATÜR GÖNDERDİ’

Ardından dinlenen B.N.S., daha önce sistematik olarak Ercan’ın tacizine maruz kaldığını ifade ederek, bunu fark ettikten sonra şikayetçi olduğunu söyledi. B.N.S. “Daha önce verdiğim ifademde bahsetmiştim. Sanık benim İngilizce ve sınıf öğretmenimdi. Ben kimsenin baskısı sonucu kendisinden şikayetçi olmadım. Bana bir keresinde, ‘her zaman ki gibi çok güzelsin’ deyip saçlarımı okşadı. Daha sonrasında bana cinsel içerikli karikatürler göndermesi ve farklı şekilde yaklaşması beni kuşkulandırdı ve kendisinden şikayetçi oldum. Kendisinden şikayetçi olduktan sonra bütün notlarımı düşürdü. Kendisinden şikayetçiyim” dedi.

İfadelerin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti. 

SANIĞIN SAVUNMASI

SEGBİS ile duruşmaya katılan Burak Ercan ise, olayın kumpas olduğunu iddia ederek, şikayetlerin bir husumet sonrası gerçekleştirildiği ileri sürdü. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Ercan’ın tutuklanma yönündeki talepleri reddetti. Mahkeme, Ercan hakkında daha önce açılan ve 13 Ocak’ta istinafta onanan dava dosyasının incelenmesi ve bir tanığın daha dinlenmesi için duruşmayı 10 Mart’a erteledi. 

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi Burak Ercan, 2018 yılında 48 öğrenciye cinsel tacizde bulundu. Şikayetler 2018 yılında yapılmasına rağmen Ercan, bu dönemde herhangi bir tedbir alınmadan 13 gün boyunca okula gidip taciz ettiği öğrencilerle aynı ortamda bulunmaya devam etti. Olayın kamuoyuna yansımasıyla Ercan, kaymakamlık tarafından açığa alındı. Daha sonra Bakanlık Müfettişleri okula ulaşarak, resmi tahkikat başlattı. Süreç devam ederken, savcılığa yeni şikayet dilekçeleri de ulaştı. Birçok öğrenci, korktukları için sadece sözlü ifade verebileceklerini, savcılığa gidemeyeceklerini belirtirken, müfettişlerin raporlarında 40’ın üzerinde çocuğun fail tarafından tacize uğradıklarına dair beyanları yer aldı.

Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilirken, Ercan hakkında teftiş kurulu tarafından ihraç talep edildi. Fakat bu ceza, bürokratik kanallarla hafifletilerek “kademe durdurma” cezasına dönüştürüldü. Çocukların şikayeti üzerine Ercan hakkında “Cinsel taciz” suçuyla önce Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ardından avukatların itirazıyla dava Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 11 Mart 2022 tarihinde karara bağlanan davada, Ercan’ın tutuklanması yönündeki talepler reddedilerek, 22 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ercan’ın avukatlarının itiraz ettiği dosya istinafa gönderildi. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Dairesi, Ercan’ın avukatlarının itirazını reddederek, yerel mahkemenin verdiği cezayı 13 Ocak’ta onadı.

İKİNCİ DAVA

Ercan’ın “cinsel taciz” suçundan yargılandığı davanın dosyası istinaftayken, bu kez aynı okuldan 5 öğrenci daha Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, 2018-2019 yılları arasında Ercan’ın cinsel tacizine uğradıklarını belirtti. Öğrencilerin şikayetleri üzerine Ercan hakkında bu kez “Cinsel taciz”, “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “Basit cinsel saldırı” suçlarından yeni bir soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddianame, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ercan’ın yargılandığı ikinci davanın ilk duruşması 27 Ekim’de görüldü. 2 Aralık’ta görülen ikinci duruşmada mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması yönündeki talepleri reddetti. 

%d blogcu bunu beğendi: