Cumartesi Anneleri’nden polislere suç duyurusu

Cumartesi Anneleri’nden polislere suç duyurusu
Yayınlama: 12.04.2023

İSTANBUL – Cumartesi Anneleri, AYM’nin ihlal kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri açıklamaya saldıran polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftadan itibaren eylemlerinin engellenmesine karşı başvurdukları Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “hak ihlali” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda 8 Nisan’da yapmak istedikleri açıklama sırasında maruz kaldıkları polis saldırısı ve 15 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve Cumartesi Anneleri ile avukatlar katıldı.

“Anayasa Mahkemesi kararına uyun Galatasaray Meydanı’nı Cumartesi Annelerine açın” pankartı asılan toplantıda açıklamayı yapan Yoleri, AYM’nin kararını hatırlatarak,  “Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması talebi ile 30 Mart günü Beyoğlu Kaymakamlığı’na başvurduğumuzda, kararın Anayasa Mahkemesi tarafından kendilerine iletildiğini, kendileri tarafından da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiğini öğrendik. Cumartesi buluşmalarımızı devam ettireceğimizi de bildirdiğimiz başvurumuz sonrasında 8 Nisan 2023 tarihinde 941. hafta buluşmamız için gittiğimiz Galatasaray Meydanı’nda, AYM kararını hatırlatmamıza rağmen kolluk güçleri tarafından açıklamamızın engellenmeye çalışılması ve gözaltına alınmamız, idarenin hukuk ve yargı kararlarını yok saymak suretiyle Anayasal yükümlülüklerini ihlal ettiğini göstermektedir” dedi.

KEYFİ UYGULAMAYA SON VERİLSİN

Maruz kaldıkları saldırı ve gözaltılara ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Yoleri, suç duyurusu dilekçesinde “Müdahale emrini veren ve bu kanunsuz emre uyarak, engelleme ve gözaltı işlemini gerçekleştiren kolluk görevlilerinin tespit edilerek haklarında TCK’nin 94, 109 ve 257. maddelerinde tanımlanan suçlardan kamu davası açılmasını talep ettik. Bugün buradan bir daha sesleniyoruz; kayıplarımızı aramaya, adaleti istemeye, hakikati söylemeye devam edeceğiz. Kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Hukuka ve Anayasa Mahkemesi kararına uyun, keyfi yasağınıza son verin ve Galatasaray Meydanı’ndaki ablukayı kaldırın” çağrısında bulundu.

MEŞRU SİVİL İTAATSİZLİK 

Ardından konuşan İHD Genel Başkanı Eren Keskin, Cumartesi Anneleri’nin eyleminin “meşru bir sivil itaatsizlik eylemi” olduğunu vurgulayarak, “Geçmiş dönemin Başbakanı annelerle toplantı yaptı ve söz verdi. Biz aynı yerdeyiz değişen kendileridir. Polisin AYM’nin üstünde olması korkunçtur. Bunu bütün toplumun sorgulaması gerekiyor. Toplumun tüm kesiminin bunu dikkate alması ve meydandaki sayıyı çoğaltmamız gerekiyor” dedi. 

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da şunları belirtti: “Oğlumu elimle karakola götürdüm. Oğlumu her yerde arayacağım. AYM’nin tanıdığı hakkı kimseye çiğnetmem. Onlar kararı tanımıyorsa bende onları tanımıyorum. Davamızdan vazgeçmeyeceğiz.”

TAKİPÇİSİ OLUNACAK 

Son olarak konuşan avukat Jiyan Kaya, sürecin takipçisi olacaklarını ifade ederek, kaymakamlık hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.