Dava bitmeden Batman’daki cami inşaatı seçim için tamamlandı

Dava bitmeden Batman’daki cami inşaatı seçim için tamamlandı
Yayınlama: 29.04.2023

Hizbullah’a tahsis edileceği ileri sürülen ve yapımında 2 işçinin yaşamını yitirdiği cami inşaatı, dava süreci bitmeden seçim propagandası için bitirildi. 

İl il cami açılışlarıyla seçim mitingleri yapan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Êlih’te Hizbullah’a tahsis edileceği belirtilen ve henüz dava süreci süren cami inşaatı seçim için tamamlandı. Gültepe Mahallesi’nde 8 bin kişilik tasarlanan cami alanında “eğitim” alanları yanı sıra 500 kişilik otopark bulunuyor. Cami inşaatında 25 Kasım 2022’de meydana gelen kazada 2 işçi yaşamını yitirdi, 24 işçi de yaralandı. İşçilerin ölümü ile sonuçlanan olayda şimdiye kadar her hangi bir yargılama olmazken, cami inşaatı da tüm itirazlara rağmen bitirildi. Şeriden kopuk, ulaşımı olmayan ve sadece Hizbullah’ın siyasal faaliyetlerine tahsis edileceği ileri sürülen cami, seçimlerde propaganda aracı olarak kullanılacak. AKP-MHP-HÜDA-PAR’ın propagandaya dönüştürdüğü cami, AKP’nin 1’inci sıra adayı Ferhat Nasıroğlu’nun kurduğu Fernas Şirketler Grubu tarafından yaptırıldı. 

MESCİD-İ DIRAR

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Êlih Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, siyasetin camilere taşınmasını Mescid-i Dırar olarak değerlendirerek, “İslam tarihinde Mescid-İ Dırar Emeviler döneminde ortaya çıktı. Bu mescitlerde fitne yayılırdı. Şimdi de Erdoğan ve partisi camileri siyasete alet etmiştir. Ve burada insanlara hakaret yağıyor” dedi. 

PROTOKOL CAMİSİ 

Caminin yapıldığı yer ile ilgili kamuoyunda ciddi tartışmalar yaşandığını ancak yetkililerin bu itirazlara kulak tıkadığını ifade eden Demir, “Caminin yapıldığı yer ile ilgili etrafında yapılaşma olmadığı ve buranın sadece protokol camisi olacağını bundan kaynaklı burayı halkın yaşam alanı olarak kullanılmasını istedik. Batman halkının kullanımı için uzun yıllar süren projeler hazırlanmış ve burası kamuoyuna kazandırılacaktı. Batman kayyımı caminin yerini ve etrafını usulsüz bir şekilde diyanete tahsis etmek istedi. TMMOB kamuoyu adına açtığı davayı kazanarak tahsisi iptal etti. Belediye ve valilik buranın planları onaylanmadan inşaat faaliyetlerine kaçak olarak başlamasına göz yumdu. Tahsisin iptalinden sonra belediye burayı yeşil alan olarak kente kazandıracaktı. Davanın sonuçlanmasından sonra belediyeye kayyum atandı ve cami inşaatına devam edildi. İnşaat devam ederken yaşanan kazalar kamuoyuna yansıdı” diye konuştu. 

AKP’NİN 1’İNCİ SIRA ADAYI TARAFINDAN YAPILDI 

 AKP’den milletvekili adayı olan Ferhat Nasıroglu adına olan inşaat şirket tarafından yaptırılan camii inşaatında yaşanan ölümün üstünün örtülmeye çalışıldığını sözlerine ekleyen Demir, “Kentin yeşil alanlara ihtiyacı varken, bu alanın protokol camisi olarak kullanılması, israfın ve iş bilmezliğin en büyük görünümüdür. Kamuoyunda oluşan itirazları din düşmanı olarak yaftalamak da mevcut iktidar dilinden ibarettir. İslam dininin temel özelliklerinden olan gösteriş ve israftan uzak olması gerekirken böylesine bir yapının yapılması sorgulanmalıdır. Tepelik bir yere, insanların zor ulaşacağı bir yere cami yapıyorlar. Camii için bir yer belirledik ancak bunu kabul etmediler. Siyaset burada bir amaç edindi. İnsanları kandırma amacı ile herkesin görebileceği ama zor ulaşacağı bir yere yaptılar. Amaç dini siyasete alet edip araç olarak kullanmak” ifadelerinde bulundu. 

3 MAYIS GÜNÜ AÇILMASI PLANLANIYOR

Hukuka aykırı bir şekilde yapımı devam eden inşaatta 2 işçinin yaşamını yitirmesi, 24 işçinin ise yaralanması ile yaşanan olaya ilişkin yargılamanın yapılmadığını da hatırlatan Demir, sonuçlanmayan dava sürecine rağmen camii inşaatının seçim propagandasına yetiştirildiğini söyledi. (MA)