DEM Parti, AKP’nin MHP’yi desteklediği kentte iddialı

DEM Parti, AKP’nin MHP’yi desteklediği kentte iddialı
Yayınlama: 12.03.2024

DEM Parti, AKP’nin MHP’yi desteklediği Kars’ın seçimleri kazanmakta iddialı. Eşbaşkan adayları Arzu Savaş Derman ve Kenan Karahancı, kayyım nedeniyle yarım kalan projeleri tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.  

Kürt, Türk, Terekeme ve Azeri halklarının bir arada yaşadığı Qers’te yurttaşların gündem 31 Mart Yerel Seçimleri. 2019 yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakına rağmen Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 29.58’lik oy oranıyla belediyeyi kazandı. MHP’den belediyeyi 338 milyon 380 bin TL borçla devir alan eşbaşkanların koltukları bile 2 ay sonra haczedildi. HDP’li yönetimin çalışmaları kentte beğeni toplarken, 2 Ekim 2020’de belediyeye kayyım atandı. Kayyım yönetimindeki belediyenin internet sitesindeki Kürtçe seçenek kaldırıldı, HDP’nin açtığı Mor Cafe, Kadın Dayanışma Merkezi, Mor Hat Hizmeti, Toplumsal Dayanışma Mağazası ve Kadın Emek Pazarı da ya kapatıldı ya da isimleri değiştirildi. 

Halen kayyım yönetiminde olan belediye seçimlerinin çekişmeli geçmesi bekleniyor. AKP, aday çıkarmayarak MHP’yi destekleyeceğini duyurdu. Yeniden Refah Partisi, Uğur Şen ile; CHP ise, Dündar Gültekin ile seçime katılıyor. Kentin en güçlü partileri arasında yer alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) eşbaşkan adayları ise, Arzu Savaş Derman ve Kenan Karahancı. 

Seçimlere dair konuştuğumuz DEM Parti’nin eşbaşkan adayları, kayyım nedeniyle kentte yarım kalan projeleri tamamlamak istiyor. 

YARIM KALANI TAMAMLAMAK İSTİYORLAR

Eşbaşkan adaylarından Arzu Savaş Derman, “Kayyım irade tanımama, halkın diline, kültürüne, gelenek ve göreneklerine yönelik bir saldırıdır” dedi.  Kayyımların hedef aldığı kadın kurumlarını hatırlatan Derman, “Biz geldiğimizde bu kurumları yeniden açacağız. Ayrıca kadınların emeği daha görünür hale getirmek için pazar yerleri açacağız. Gençlere istihdam alanları yaratmak için projeler üreteceğiz” dedi. 

Geleneğinden geldikleri partinin yönetimde olduğu dönemdeki faaliyetlerini hatırlatan Derman, halk arasında ayrım yapılmadan çalışma yürütüldüğünü söyledi. Derman, “Kayyım atanmasından bu yana kentte bir çivi dahi çakılmadı. Belediyenin ciddi bir borç altında olduğunu da biliyoruz. 2024 yılındayız ancak hala çocuklar çamurlu yollardan okula gidiyor. Artık halk buna ‘yeter’ diyor. Halk bizim belediyecilik anlayışımıza inanıyor. Halk, çalmayacağımızı ve adil bir yönetimle bu kenti yöneteceğinizi inandıklarını söylüyor” diye konuştu. 

SU SORUNU

Kars’ın farklı kimlik ve inanç yapısına dikkati çeken Karahancı ise, “Bu özellikler tam da partimizin ideolojisini yansıtıyor. Qers, bu farklılıklar ve renklerin bir arada huzur ve barış içinde yaşadığı ender kentlerden biridir” dedi. Belediyeye kayyım atanmasından bu yana hiçbir hizmetin yapılmadığını ifade eden Karahancı, “Sorunların başında su sorunu geliyor. Hem temiz değil, hem de günde belli aralıklarla kente su veriliyor. Yaşanan su sorunun iklimden kaynaklı değil. Çünkü çevresinde yeteri kadar su rezervleri var. Sorun altyapının eski olmasıdır” diye kaydetti. 

KISA VE UZUN VADELİ PLANLAMA

Bir diğer sorunun çöp sorunu olduğunu kaydeden Karahancı, “Karadağ Mahallesi’nin arkasında çöp depolaması dediğimiz yere çöpler dökülüyor. Bu çöpler etrafa saçılarak sağlık sorunlarına neden oluyor. Seçildiğimiz andan itibaren çöp arıtma tesisini inşa edeceğiz. Mahalle yolları çamur deryasına dönmüş. İnsanlar arabasıyla mahalleye giremiyor. Yürüyerek evlerine gidebiliyor. Yine ranta dayalı düzensiz bir imar söz konusu. Bu, kenti kimliğinden uzaklaştırıyor. Ranta dayalı değil, halka dayalı bir planlama ile bu sorunları çözeceğiz. Kısacası ilk 100 günlük planlama ve ardından bir yıllık çalışma planlarımızla bu yaşanan sorunları çözmeye çalışacağız” dedi.

‘HAYVANCILIK KOPERATİFLERİ KURACAĞIZ’

Kentin geçim kaynağının hayvancılık ve turizme dayandığını söyleyen Karahancı, “Yüzde 90’nın geçim kaynağı hayvancılık ve hayvancılık ile ilgili ürünlerdir. Ancak ne yazık ki bu ürünler için pazarlama imkanı sunulmamıştır. Kooperatiflerle bunu çözeceğiz. Herkesin üreteceği ürünleri kolaylıkla hem yurt içinde hem de dışarda pazarlayacak tanıtım etkinlikler oluşturacağız. Bununla dış göçü engellemeye çalışacağız” dedi. 

Eşbaşkan Karahancı, “hep birlikte değiştirmek” için il dışındaki tüm seçmenlere “oy kullanma” çağrısı yaptı. 

EŞBAŞKAN ADAYLARI HAKKINDA 

Derman, Kars’ın Dîgor (Digor) ilçesine bağlı Başköy’ünden. 1990’da Mersin’e göç etmek zorunda kaldı. Lise öğrenimini Mersin’de tamamlayan Derman, genç yaşlarda partinin gençlik kollarında yer aldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 4 yıllık Turizm İşletme bölümünü kazanan Derman, mezuniyetine 4 ay kala  üniversiten atıldı. Derman, hem çalışıp hem de siyasi faaliyetlerini sürdürdü. 

Karahancı ise, Kars’a bağlı Ardos köyünden. İlkokulu köyde tamamlayan Karahancı, orta ve liseyi eğitimini merkezde bitirdikten sonra Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde okudu. Üniversitede gençlik çalışmalarında yer aldı. Üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmenliğe başlayan Karahancı, 2015 yılında Qers’te aday adayı oldu.