Demirtaş’tan gözaltı tepkisi: Saray, Soylu, Bozdağ ortak yapımı kumpastır

Demirtaş’tan gözaltı tepkisi: Saray, Soylu, Bozdağ ortak yapımı kumpastır
Yayınlama: 28.04.2023

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Amed merkezli operasyona tepki göstererek, “Bu, Saray, Soylu, Bozdağ ortak yapımı bir kumpastır” dedi. 

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Amed merkezli 21 ilde düzenlenen operasyona tepki gösterdi. Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Demirtaş, çok sayıda gazeteci, hukukçu, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisinin tutuklandığı operasyonun seçime dönük olduğunu belirtti. 

Demirtaş, “Son siyasi gözaltı operasyonu, tamamen bir seçim çalışmasıdır. Sandıklarda, seçim kampanyası organizasyonunda görev almış arkadaşlarımızdan en aktif olanlar isim isim seçilmiş ve muhtemelen kullanışlı bir itirafçının önüne bir isim listesi konulup düzmece bir ifadeyle kumpas kurulmuş. Şu çok nettir, bu operasyon bir seçim çalışmasıdır” dedi.

ORTAK KUMPAS

Gözaltına alınanların birçoğuyla tanıştığını kaydeden Demirtaş, “Yıllardır partimizde siyaset yapan kişiler ya da partimizin gönüllüleri. Ne oldu da bu kişiler, seçime 19 gün kala aniden ‘azılı terörist’ oldular da dev bir prodüksiyonla, sınır ötesi operasyona gider gibi, sabaha karşı evleri basılıp da alındılar? Bu operasyonun Saray, Soylu, Bozdağ ortak yapımı bir kumpas olduğundan herkes emin olabilir. Soylu ile Bozdağ, kendileri de milletvekili adayı. Fakat bakanlık yetkilerini, rakiplerini tasfiye etmek için kullanacak kadar hukuk dışına çıkabiliyorlar!” diye konuştu.

‘HÜDA PAR ABARTILIYOR’

Kürt illerindeki sandıkların güvenliğinden endişeli olmadığını söyleyen Demirtaş, “Yeşil Sol Parti seçmenleri de gerek müşahit yani gözlemci gerekse de başka partilerden sandık görevlisi olarak mutlaka oylarına sahip çıkacaklar. HÜDA PAR konusunun da çok büyütüldüğünü düşünüyorum. Bizim 150 bin sandık görevlimiz ve gözlemcimiz varken HÜDA PAR’ın toplam seçmeni bile o kadar değil” dedi.

‘ERDOĞAN, ÖCALAN’DAN İSTEDİĞİNİ ALAMADI’

Demirtaş, “Erdoğan, İmralı’ya heyet gönderdi” yönündeki açıklamasıyla ilgili de şunları söyledi: “Öcalan, ailesi ve avukatlarıyla iki yıldan uzun süredir görüştürülmüyor. Demek ki Erdoğan, Öcalan’dan istediği şeyi alamadı ve bu nedenle onun dış dünyayla temasını engelliyor. Bu iddiayı dile getiren gazeteci Amed Dicle, emin olmasaydı söylemezdi. Aynı bilgi, benim kaynaklarım tarafından da doğrulandı. İmralı’da sonuç alamayınca sahada Kürtlere baskıyı artırıp HÜDA PAR’ı yedeklemeyi tercih ettiler.”

Kürtlerin değişim konusunda kararlı olduğunun altını çizen Demirtaş, “Bu kararlığı kırmaya kimsenin gücü yetmez. Seçim ilk turda bitecek” ifadelerini kullandı.