Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

Demirtaş’tan kimyasal tepkisi

Eki 19, 2022

Kimyasal silah kullanımının insanlığa karşı suç olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, “Bu görüntülere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz” dedi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sanal medya hesabından Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarına ilişkin paylaşımlarda bulundu. 

Kimyasal silah kullanımına ilişkin görüntülerin avukatları aracılığıyla öğrendiğini aktaran Demirtaş, muhalefet ve Meclis’e seslenerek şu ifadeleri kullandı:  

“*Sosyal medyada PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler olduğunu avukatlarım aktardılar.Durumun tespiti için bağımsız, uluslararası bir heyetin bölgeye giderek inceleme yapması gerekir. Bunun koşulları sağlanmalıdır.

*Bu görüntülere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz. Bunu sessizlikle geçiştirmek suçu onaylamaktır.Gerekçesi ne olursa olsun kimyasal silah kullanmak dünyanın her yerinde ağır bir suçtur. Böyle bir suçun açık sorumlusu, savaş politikasında sınır tanımayan AKP-MHP iktidarı olur.

*Hiç kimse bir an bile aklından çıkarmasın ki, kimyasal silah kullanımı insanlığa karşı suçtur ve insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı yoktur.Böyle bir suç işleyenler, bağımsız yargı önünde mutlaka hesap vereceklerdir.”