Demirtaş’tan Van için mesaj: “İradenize sahip çıkın”

Demirtaş’tan Van için mesaj: “İradenize sahip çıkın”
Yayınlama: 02.04.2024

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van’daki seçim gaspına dair, “Tüm siyasetçiler ve ülkeyi yönetenler Kürt halkının bu sesini duymalıdır. Halkımız, baskılara karşı sonuna kadar iradesine sahip çıkacaktır” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçim sonuçları ile Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının iadesi kararının AKP’nin “talimatıyla” geri alınmasına dair avukatları aracılığı ile mesaj gönderdi. Demirtaş mesajında, “Halkın iradesine saygı duymak bu şekilde olmaz. Bunu halk da Hak da kabul etmez” diye belirtti. 

CUMHURBAŞKANI’NA SESLENİYORUM; GİDİŞATA DUR DEYİN

Buradan sizler aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum. Seçim gecesi halkın iradesine saygı duyacağınızı ve mesajı aldığınızı belirtmiştiniz. Van’da yaşananlar sizin bu mesajlarınızla uyumlu değil maalesef. Halkın iradesine saygı duymak bu şekilde olmaz. Bunu halk da Hak da kabul etmez. Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz. Tüm sorunların diyalog ve karşılıklı güven çerçevesinde çözümüne dönük iradeyi boşa çıkaran bu hukuksuz girişime, ülkenin Cumhurbaşkanı olarak dur demenizi bekliyoruz.

HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKACAKTIR 

Van halkı başta olmak üzere tüm halkımızı, demokrasi yanlısı tüm güçleri, siyasi partileri bu hukuksuzluğa karşı durmaya çağırıyoruz. Zaman gerilim, çatışma zamanı değil, barışı inşa etme zamanıdır. Tüm siyasetçiler ve ülkeyi yönetenler Kürt halkının bu sesini duymalıdır. Halkımız, baskılara karşı sonuna kadar iradesine sahip çıkacaktır.

Van halkımız başta olmak üzere tüm halkımıza dayanışma dileklerimizi, sıcak selam, sevgilerimizi gönderiyor, özgür yarınlarda görüşebilmeyi diliyoruz.. An serkeftin an serkeftin.”